Pregled bibliografske jedinice broj: 978321
Poljana Gladijatora na mozaicima antičke Enone: istraživanje u arhivima kulturnih institucija Zadra i Nina
Poljana Gladijatora na mozaicima antičke Enone: istraživanje u arhivima kulturnih institucija Zadra i Nina // Radovi Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru, 60 (2018), 25-70 doi:10.21857/m16wjc67l9 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 978321 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poljana Gladijatora na mozaicima antičke Enone: istraživanje u arhivima kulturnih institucija Zadra i Nina
(The Field of the Gladiators on Mosaics from ancient Aenona: Archive Research at Culture Institutions in Zadar and Nin)
Autori
Dubolnić Glavan, Martina
Izvornik
Radovi Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru (1330-0474) 60
(2018);
25-70
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Nin (Aenona) ; rimski mozaik ; crno-bijeli ; figuralni ; scene iz arene ; gladijatori ; životinje ; munus gladiatorium ; venatio ; arhivski izvori
(Nin (Aenona) ; Roman mosaic ; black-and-white ; figural ; arena scenes ; gladiators ; animals ; munus gladiatorium ; venatio ; archive sources)
Sažetak
U radu se analizira rimski mozaik s prizorima gladijatorskih borbi i životinja otkriven za vrijeme Drugog svjetskog rata na Poljani gladijatora u Ninu (položaj Vrt Šalov). Taj jedinstveni rimski spomenik danas je djelomično sačuvan, a o njemu su poznati tek šturi podatci. U radu je naglasak stavljen na primijenjenu metodu istraživačkog rada kojom su prikupljeni i obrađeni izvori podataka za novu znanstvenu interpretaciju i valorizaciju tog sjajnog spomenika antičkog graditeljstva. Dokumentacija pohranjena u arhivima kulturnih institucija može izvrsno popuniti praznine što ih u istraživanju ponekad ostavlja sama arheologija te stoga čini prvorazredan izvor podataka za analizu rimskog mozaika, ali i prostorno-povijesnu studiju jednog dijela urbane jezgre grada Nina. Monokroman, crno-bijeli mozaički tapet izvanredan je primjerak mozaičke produkcije ranog principata na prostoru provincije Dalmacije. Kompozicija je geometrijska, rađena u tehnici opus tessellatum. Prikazuje raznovrsne scene iz arene: brutalne borbe, slavlje i opremu gladijatora te brojne životinjske, vegetabilne i druge motive. Prizore nadopunjavaju latinski natpisi s osobnim podatcima o gladijatorima (equites, secutor, retiarius, murmilo, thraex) koji su se u areni borili do smrti. Animalni motivi interpretiraju se također kao scene iz arene s lovom na životinje (venatio). Na temelju tipologije inačica bordura i drugih stilskih odrednica, mozaična kompozicija datira se u period od druge polovice 1. st. do prvih desetljeća 2. st. Mozaik iz Vrta Šalov razmatra se u okviru urbane arhitekture rimskog municipija Enona (municipium Aenona) kao djelo vrlo kvalitetne izrade koje se može usporediti sa sličnim ostvarenjima u mnogo većim i značajnijim središtima Carstva (vila u Zlitenu nedaleko Lepcis Magne, vila u Nennigu u blizini Triera itd.). Postoje elementi za pretpostavku kako arhitektonski kontekst mozaika treba tražiti u okviru jedne raskošno uređene gradske vile (domus urbana). Smještaj u blizini kompleksa foruma i kvaliteta izrade mozaika, upućuje na naručitelja iz sloja društvene aristokracije čiji pripadnici su redovito bili istaknute osobe javnog života i uprave rimskih gradova, provincija i Carstva. Ostatci ovog izvanrednog mozaičkog ostvarenja i danas leže pod tankim slojem zemlje na položaju Vrt Šalov. Poljanu gladijatora u Ninu trebalo bi arheološki istražiti, a bogate mozaike zaštititi, konzervirati i prezentirati široj javnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Povijest umjetnosti, Arheologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Martina Dubolnić Glavan
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Arts & Humanities Citation Index (A&HCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Historical Abstracts
- Ebsco Publishing
- European Reference Index for Humanities and the Social Sciences (ERIH PLUS)