Pregled bibliografske jedinice broj: 978096
Određivanje teških metala u uskolisnom dvoredcu (Diplotaxis tenuifolia L. DC.)
Određivanje teških metala u uskolisnom dvoredcu (Diplotaxis tenuifolia L. DC.), 2018., diplomski rad, preddiplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 978096 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje teških metala u uskolisnom dvoredcu (Diplotaxis tenuifolia L. DC.)
(Distribution of heavy metals in perennial wall-rocket (Diplotaxis tenuifolia L. DC.))
Autori
Ercegović, Matej
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
28.09
Godina
2018
Stranica
30
Mentor
Mužek, Mario Nikola
Ključne riječi
Diplotaxis tenuifolia L. DC. ; Uskolisni dvoredac ; Teški metali
(Diplotaxis tenuifolia L. DC. ; Perennial wall-rocket ; Heavy metals)
Sažetak
U ovom završnom radu određene su koncentracije odabranih teških metala (cink, željezo, mangan, nikal, bakar, kadmij, olovo i aluminij) u uskolisnom dvoredcu (Diplotaxis tenuifolia L. DC.) koji je sabran u rujnu 2017., na polju iza zgrade Kemijsko-tehnološkog fakulteta. Uskolisni dvoredac je podijeljen na dva dijela: podzemni (korijen) i nadzemni (listovi, cvijet, stabljika). Koncentracije teških metala u otopinama uskolisnog dvoredca su određene pomoću spektrometrije masa s induktivno spregnutom plazmom (ICP-MS). Na temelju izmjerenih vrijednosti može se uočiti da su koncentracije kadmija, nikla, aluminija, željeza i mangana više u podzemnim dijelovima biljke, dok cink, olovo i bakar pokazuju više koncentracije u nadzemnim dijelovima biljke što je posljedica translokacije iz korijena. Toksični kadmij pokazuje najnižu izmjerenu koncentraciju (0, 053 µg g-1) u nadzemnom i dvostruko višu koncentraciju (0, 112 µg g-1) u podzemnom dijelu biljke i nalazi se u okviru dopuštenih koncentracija. Najveću koncentraciju u uskolisnom dvoredcu pokazuje aluminij u podzemnom dijelu 245, 521 µg g-1, a s obzirom da biljka nije pokazala nikakve znakove fitotoksičnosti moglo bi se zaključiti kako se radi o hipertolerantnoj biljci, ako ne i o hiperakumulatoru, što je potrebno dodatno istražiti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-1316 - Biljke kao izvor bioaktivnih sumporovih spojeva te njihova sposobnost hiperakumulacije metala (BioSMe) (Blažević, Ivica, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
Profili:
Mario Nikola Mužek
(mentor)