Pregled bibliografske jedinice broj: 977604
Sakralna baština u ruralnom turizmu Istre
Sakralna baština u ruralnom turizmu Istre // Zbornik radova 4. međunarodni kongres o ruralnom turizmu / 4th International Rural Tourism Congress / Smolčić Jurdana, Dora ; Milohnić, Ines (ur.).
Opatija : Zagreb: Sveučilište u Rijeci Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu ; Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj “Klub članova selo”, 2018. str. 308-318 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 977604 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sakralna baština u ruralnom turizmu Istre
(Sacral heritage in the rural tourism of Istria)
Autori
Vojnović, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 4. međunarodni kongres o ruralnom turizmu / 4th International Rural Tourism Congress
/ Smolčić Jurdana, Dora ; Milohnić, Ines - Opatija : Zagreb : Sveučilište u Rijeci Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu ; Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj “Klub članova selo”, 2018, 308-318
ISBN
978-953-7842-42-0
Skup
4. Međunarodni kongres o ruralnom turizmu Novo vrijeme: vrijeme za ruralni turizam = 4th International Rural Tourism Congress New Era: The Era Of Rural Tourism
Mjesto i datum
Supetar, Hrvatska, 09.05.2018. - 13.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sakralna baština, kulturna dobra, Istra, ruralni turizam
(sacral heritage, cultural goods, Istria, rural tourism)
Sažetak
U radu se razmatra sakralna baština kao dio antropogene atrakcijske osnove u ponudi ruralnoga turizma Istre. Cilj rada je analizirati broj, prostorni raspored, potencijal i značaj sakralne baštine u ponudi ruralnoga turizma Istre. Istra je pozicionirana kao turistička regija s najvećim brojem postelja, ukupnim brojem dolazaka i noćenja turista u R epublici Hrvatskoj. Razvoj turizma zasniva na povoljnom geografskom položaju u blizini emitivnih tržišta zapadne i srednje Europe, pogodnoj klimi i vegetaciji, obilježjima mora, reljefu obale i unutrašnjosti, kulturnoj baštini, kulturnim ustanovama i raznolikim manifestacijama. U obogaćivanju ponude u posljednjih dvadeset godina uvode se novi oblici turizma poput ruralnoga, sportskog i turizma baštine. Analizom statističkih pokazatelja o kulturnoj baštini utvrđeno je da se na prostoru Istre nalazi 316 registriranih zaštićenih nepokretnih kulturnih dobara. Najveći udio u nepokretnim kulturnim dobrima čini sakralna baština s 91 lokalitetom s građevinama za vjerske potrebe (crkve) i redovničkim kompleksima (samostani). Prostornom analizom utvrđeno je da je zaštićena sakralna baština Istre raspoređena u 53 naselja na područjima 32 grada i općine. Najviše sakralnih spomenika nalazi se na područjima gradova Buzeta i Rovinja – po sedam lokaliteta. Izdvojeno po turističkim regijama najveći broj registriranih sakralnih spomenika je u turističkoj mikroregiji Unutrašnja Istra koja je prema broju ruralnih naselja i atrakcijskoj osnovi najpogodniji prostor za razvoj ruralnoga turizma. Sakralna baština u unutrašnjoj Istri integrirana je u fizionomijsku i antropogenu sastavnicu kulturnoga krajolika i dio je ponude ruralnoga, kulturnog, manifestacijskog i vjerskog turizma ove regije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija