Pregled bibliografske jedinice broj: 977364
Preliminarni podaci monitoringa ornitofaune u Parku prirode „Kopački rit“ u razdoblju od 2009. do 2017.
Preliminarni podaci monitoringa ornitofaune u Parku prirode „Kopački rit“ u razdoblju od 2009. do 2017. // KOPAČKI RIT: JUČER, DANAS, SUTRA 2018. / Ozimec, Siniša ; Bogut, Irella ; Rožac, Vlatko ; Stević, Filip ; Popović, Željko ; Bolšec, Boris ; Baković, Adrijana ; Vereš, Marija (ur.).
Osijek: Javna ustanova "Park prirode Kopački rit", 2018. str. 88-89 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 977364 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Preliminarni podaci monitoringa ornitofaune u Parku prirode „Kopački rit“ u razdoblju od 2009. do 2017.
(Preliminary Data of Monitoring of Ornithofauna in Nature Park Kopački rit in the Period from 2009 to 2017)
Autori
Vereš, Marija ; Rožac, Vlatko ; Baković, Adrijana ; Kučera, Sonja ; Blšec, Boris ; Jurčevič Agić, Ivančica ; Bogdanović, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
KOPAČKI RIT: JUČER, DANAS, SUTRA 2018.
/ Ozimec, Siniša ; Bogut, Irella ; Rožac, Vlatko ; Stević, Filip ; Popović, Željko ; Bolšec, Boris ; Baković, Adrijana ; Vereš, Marija - Osijek : Javna ustanova "Park prirode Kopački rit", 2018, 88-89
Skup
7. simpozij s međunarodnim sudjelovanjem Kopački rit jučer, danas, sutra
Mjesto i datum
Kopačevo, Hrvatska, 27.09.2018. - 28.09.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Kopački rit, ornitofauna, monitoring, zaštita prirode
(Kopački rit, ornithofauna, monitoring, nature protection)
Sažetak
Park prirode „Kopački rit“, kao međunarodno značajno područje za zaštitu prirode predstavlja idealno stanište brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Osnovnu ekološku prepoznatljivost Kopačkog rita čini fauna ptica koja je vrlo bogata. Ornitofauna Kopačkog rita istražuje se i prati još od 19. stoljeća. Na temelju vrlo bogate povijesti istraživanja, do sada je zabilježeno preko 300 vrsta ptica od kojih gotovo polovica redovno ili povremeno gnijezde, a brojne su i rijetke te ugrožene vrste, kako na europskoj tako i na svjetskoj razini. U novije vrijeme, redovni monitoring ornitofaune vrši se kopnenim i vodenim putem na način da se ptice promatraju i prebrojavaju duž linearnih transekata. Tako je u razdoblju od 2009. do 2017., s ukupno 273 izlaska na teren, monitoring proveden na 166 zadanih transekata koji se protežu kroz cijeli Park. Na teren se izlazi najmanje jednom mjesečno, a tijekom monitoringa promatrač koristi dalekozor, teleskop, fotoaparat te terenski dnevnik u koji bilježi sve podatke s terena. Podaci se potom unose u bazu podataka gdje se koriste za različite analize. Mjesec u kojem se prijeđe najviše transekata, odnosno, u kojem je istraživački napor najveći je siječanj, jer se tada vrši zimsko prebrojavanje ptica. Najviše izlazaka na teren zabilježeno je 2009. s ukupno 51 izlaskom, a najmanje 2013. sa samo 16 izlazaka tijekom cijele godine. U razdoblju od 2009. do 2017. tijekom mjeseca siječnja zabilježeno je ukupno 105 vrsta ptica, tijekom veljače 62 vrste, tijekom ožujka 69 vrsta, tijekom travnja 60 vrsta, tijekom svibnja 78 vrsta, tijekom lipnja 72 vrste, tijekom srpnja 78 vrsta, tijekom kolovoza 82 vrste, tijekom rujna 73 vrste, tijekom listopada 55 vrsta, tijekom studenog 66 vrsta te tijekom prosinca 50 vrsta ptica. U navedenom razdoblju, ukupno je zabilježeno 169 vrsta ptica. Na rezultate monitoringa utječu različiti čimbenici kao što su istraživački napor, kvaliteta staništa, vremenski uvjeti, sezonske migracije i dr. Analizom rezultata monitoringa moguće je dobiti i uvid u kvalitetu staništa i ekosustava u Parku, te na taj način detektirati moguće promjene ekološkog karaktera na pojedinim staništima. Podaci iz navedenog razdoblja još uvijek su u procesu obrade, a istraživanje se vrši kao i u prethodnom razdoblju. Gotovi rezultati dat će nam uvid u mnoge nepoznanice koje se tiču promjena kako u staništima tako i u ekosustavima te kako i na koji način te promjene utječu na sastav i raznolikost ornitofaune u Parku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
Profili:
Tomislav Bogdanović
(autor)