Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 977049

Prevencija kvarova sprječavanjem rasta i uklanjanjem korijenja drveća u kanalizacijskim cijevima


Obradović, Dino
Prevencija kvarova sprječavanjem rasta i uklanjanjem korijenja drveća u kanalizacijskim cijevima // Vodoprivreda, 50 (2018), 291-293; 165-173 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)


CROSBI ID: 977049 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Prevencija kvarova sprječavanjem rasta i uklanjanjem korijenja drveća u kanalizacijskim cijevima
(Preventing malfunctions by growth prevention and removal of tree roots in sewer pipes)

Autori
Obradović, Dino

Izvornik
Vodoprivreda (0350-0519) 50 (2018), 291-293; 165-173

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni

Ključne riječi
kanalizacijske cijevi ; korijenje drveća ; prevencija ; sprječavanje rasta ; uklanjanje
(wastewater pipes ; tree roots ; prevention ; growth prevention ; removal)

Sažetak
Pravilno funkcioniranje kanalizacijskog sustava, a time i kanalizacijskih cijevi kao jednog od dijelova kanalizacijskog sustava je jako bitno. Kanalizacijski sustav (kanalizacijske cijevi) odvodi onečišćenu vodu iz obiteljskih kuća, zgrada, tvornica, kao i s ulica na uređaje za pročišćavanje, što je preduvjet neophodne komunalne higijene. Zbog prethodno navedenog razloga, održavanje kanalizacijskih cijevi ima veliku važnost. Jedan od mogućih problema zbog kojih se događa začepljenje cijevi je prodor korijenja drveća u kanalizacijske cijevi, budući da se često zanemaruje blizina stabla i, naravno, njegovog korijenja. U radu će se navesti neki od mogućih načina sprječavanja i kontrole rasta korijenja, kao i vrste drveća koje treba izbjegavati saditi u blizini kanalizacijskih cijevi, te one vrste drveća koje se mogu saditi u relativnoj blizini cijevi. Nadalje, rad će prikazati načine uklanjanja – nekemijske i kemijske, korijenja iz kanalizacijskih cijevi pomoću raznih uređaja i alata, odnosno kemijskih tvari. Na kraju, dat će se zaključak u kojem će se navesti neke općenite smjernice kako prevenirati rast i prodor korijenja u kanalizacijske cijevi i što napraviti ako je već kasno, odnosno ako je korijenje prodrlo u cijevi. Kada korijenje prodre u kanalizacijske cijevi, onda je u većini slučajeva cijev nepovratno oštećena (naravno da to ovisi o količini korijenja koje je dospjelo u cijev, kao i samoj vrsti cijevi) te je važno istaknuti da je prevencija najvažnija mjera koja se može poduzeti, što će se naglasiti.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Građevinarstvo



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek

Profili:

Avatar Url Dino Obradović (autor)

Poveznice na cjeloviti tekst rada:

www.vodoprivreda.net

Citiraj ovu publikaciju:

Obradović, Dino
Prevencija kvarova sprječavanjem rasta i uklanjanjem korijenja drveća u kanalizacijskim cijevima // Vodoprivreda, 50 (2018), 291-293; 165-173 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
Obradović, D. (2018) Prevencija kvarova sprječavanjem rasta i uklanjanjem korijenja drveća u kanalizacijskim cijevima. Vodoprivreda, 50 (291-293), 165-173.
@article{article, author = {Obradovi\'{c}, Dino}, year = {2018}, pages = {165-173}, keywords = {kanalizacijske cijevi, korijenje drve\'{c}a, prevencija, sprje\v{c}avanje rasta, uklanjanje}, journal = {Vodoprivreda}, volume = {50}, number = {291-293}, issn = {0350-0519}, title = {Prevencija kvarova sprje\v{c}avanjem rasta i uklanjanjem korijenja drve\'{c}a u kanalizacijskim cijevima}, keyword = {kanalizacijske cijevi, korijenje drve\'{c}a, prevencija, sprje\v{c}avanje rasta, uklanjanje} }
@article{article, author = {Obradovi\'{c}, Dino}, year = {2018}, pages = {165-173}, keywords = {wastewater pipes, tree roots, prevention, growth prevention, removal}, journal = {Vodoprivreda}, volume = {50}, number = {291-293}, issn = {0350-0519}, title = {Preventing malfunctions by growth prevention and removal of tree roots in sewer pipes}, keyword = {wastewater pipes, tree roots, prevention, growth prevention, removal} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font