Pregled bibliografske jedinice broj: 975957
UTJECAJ GLOBALIZACIJA NA STVARANJE BEZGOTOVINSKOG SVIJETA
UTJECAJ GLOBALIZACIJA NA STVARANJE BEZGOTOVINSKOG SVIJETA // Conference Proceedings: 2nd International Scientific Conference on Economics and Management - EMAN 2018
Beograd: Faculty of Management Koper, Slovenia ; Udruženje ekonomista i menadžera Balkana (UDEKOM), 2018. str. 321-333 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 975957 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ GLOBALIZACIJA NA STVARANJE BEZGOTOVINSKOG SVIJETA
(THE INFLUENCE OF GLOBALIZATION AND TECHNOLOGY ON CREATING OF THE CASHLESS WORLD)
Autori
Holmik, Dražen ; Šandrk Nukić, Ivana ; Barković Bojanić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Conference Proceedings: 2nd International Scientific Conference on Economics and Management - EMAN 2018
/ - Beograd : Faculty of Management Koper, Slovenia ; Udruženje ekonomista i menadžera Balkana (UDEKOM), 2018, 321-333
ISBN
978-86-80194-11-0
Skup
2nd International Scientific Conference on Economics and Management (EMAN 2018)
Mjesto i datum
Ljubljana, Slovenija, 22.03.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
bezgotovinski svijet, eCommerce, globalizacija
(cashless world, eCommerce, globalization)
Sažetak
Bezgotovinsko plaćanje u prva četiri desetljeća postojanja prošlo je kroz nekoliko razvojnih faza. Nastanak i razvoj moguće je vezati za razvijene zemlje u kojima je bezgotovinsko plaćanje prvotno zaživjelo da bi ga naknadno prihvatile sve države. Razvoj tehnologije i globalizacija utjecao je na širenje bezgotovinskog plaćanja a posljednjih desetak godina ono je doživjelo iznimno veliki napredak. Veliki broj država započeo je sa e-Governmentom kako bi smanjili troškove te ubrzali procedure a novi način poslovanja ušao je u sve pore gospodarstva stvarajući nove tržišne zakone i ravnoteže. Bezgotovinsko plaćanje ubrzalo je protoke te navelo središnje banke na promjenu načina razmišljanja. Indija je smanjila broj novčanica za 86% dok je u Nizozemskoj u 2016. godini broj bezgotovinskih transakcija nadmašio broj gotovinskih. Tome je potrebno dodati i uštede koje će se stvoriti smanjenjem tiskanja novčanica ali i količinu novca koja će se osloboditi jer više neće biti potrebno u svakoj trgovini osigurati određeni iznos pologa u gotovini. Premda bezgotovinsko plaćanje postaje sve raširenije ono je još uvijek na razini od oko 20% ukupnog broja svjetskih transakcija. Međutim neke države su preskočile fazu kartičnog plaćanje te su iz gotovinskog plaćanja uz pomoć modernih tehnologija prešle u bezgotovinski svijet. Jedno od najvećih skokova doživjela je Kina gdje je broj gotovinskih transakcija u pet godina smanjen za više od 50%. Cilj ovog rada je dati pregled razvoja bezgotovinskog plaćanja te pretpostaviti mogući smjer kretanja uz poseban osvrt na razvoj bezgotovinskog plaćanja u Kini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Osijek,
Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek