Pregled bibliografske jedinice broj: 975579
Promocija knjige «Alzheimer – dvanaest anegdota»
Promocija knjige «Alzheimer – dvanaest anegdota» // Neurologia Croatica Vol. 67(Suppl. 3) / Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav ; Petravić, Damir (ur.).
Zagreb: Denona, 2018. str. 86-86 (ostalo, domaća recenzija, sažetak)
CROSBI ID: 975579 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Promocija knjige «Alzheimer – dvanaest anegdota»
(Promotion of book "Alzheimer's - twelve anecdotes")
Autori
Mimica, Ninoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Neurologia Croatica Vol. 67(Suppl. 3)
/ Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav ; Petravić, Damir - Zagreb : Denona, 2018, 86-86
Skup
Croatian Congress on Alzheimer’s Disease (CROCAD-18)
Mjesto i datum
Novigrad, Hrvatska, 03.10.2018. - 06.10.2018
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Alzheimerova bolest ; demencija ; knjiga ; promocija ; Hrvatska
(Alzheimer's disease ; dementia ; book ; promotion ; Croatia)
Sažetak
U sklopu otvaranja Hrvatskog kongresa o Alzheimerovoj bolesti (CROCAD-18) s međunarodnim sudjelovanjem u Novigradu, dana 3. listopada 2018. godine, održati će se promocija knjige autora Ninoslava Mimice i Marije Kušan Jukić pod naslovom «Alzheimer – dvanaest anegdota». Izdavač knjige je Medicinska naklada, Klinika za psihijatriju Vrapče i Hrvatsko društvo za Alzheimerovu bolest i psihijatriju starije životne dobi Hrvatskog liječničkog zbora. Recenzenti su doc. dr. sc. Bjanka Vuksan Ćusa i doc. dr. sc. Nataša Klepac. Izdavanje knjige preporučila je i Hrvatska Alzheimer alijansa. Knjigu je bogato ilustrirao Vlatko Šagud mag. art. kip., a ilustracije koje prate ove anegdote u stvari predstavljaju njegov umjetnički i emotivni pogled na te situaciju. O knjizi će na promociji govoriti autori i recenzenti. Kao što su i autori knjige rekli u Proslovu – Priče su to iz života 12 osoba oboljelih od demencije te njihovih članova obitelji i njegovatelja, iz različitih situacija, praćene ilustracijama mladog akademskog kipara Vlatka Šaguda koji je podijelio i vlastito iskustvo s Alzheimerovom bolesti svoga djeda. Kroz priče se provlače vodeći simptomi bolesti kao što su zaboravljanje nedavnih događaja, dezorijentiranost u vremenu i prostoru, sumnjičavost, gubljenje stvari, neprepoznavanje bližnjih, sklonost lutanju i dr. Ilustracije pokazuju njihove emocije i tjeskobni doživljaj stvarnosti ukazujući koliko su u tim situacijama važne komunikacijske vještine, razumijevanje na emotivnoj razini i slušanje osoba oboljelih od demencije ušima, ali i srcem. Svaka od ovih priča i ilustracija skriva jedinstvenu i neponovljivu osobu, unatoč bolesti, te na neki način predstavljaju homage svima onima koji žive s Alzheimerom ili nekom drugom demencijom te njihovim njegovateljima, obiteljima i ukućanima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Književnost, Obrazovne znanosti (psihologija odgoja i obrazovanja, sociologija obrazovanja, politologija obrazovanja, ekonomika obrazovanja, antropologija obrazovanja, neuroznanost i rano učenje, pedagoške discipline)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče,
Sveučilište u Zagrebu
Profili:
Ninoslav Mimica
(autor)