Pregled bibliografske jedinice broj: 975159
Procjena učinkovitosti aplikacija za roditeljski nadzor dječjeg korištenja interneta
Procjena učinkovitosti aplikacija za roditeljski nadzor dječjeg korištenja interneta // Znanstveno-stručni skup: Digitalna sigurnost i privatnost / Romstein, Ksenija (ur.).
Osijek: Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2018. str. 16-16 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 975159 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena učinkovitosti aplikacija za roditeljski nadzor dječjeg korištenja interneta
(Functionality Assessment of Parental Control Applications)
Autori
Mirković Moguš, Ana ; Varga, Rahaela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstveno-stručni skup: Digitalna sigurnost i privatnost
/ Romstein, Ksenija - Osijek : Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2018, 16-16
Skup
Znanstveno stručna konferencija: Digitalna sigurnost i privatnost
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 19.12.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
aplikacije, komparativna analiza, roditeljski nadzor, odgoj, sigurnost
(applications, comparative analysis, parental control, education, safety)
Sažetak
Pristup internetu i korištenje interneta svakodnevica je današnje djece. Ona su digitalni urođenici i njihove tehničke vještine često nadmašuju vještine njihovih roditelja. Ipak, te vještine ne prati zrelost koja je rezultat odgoja i odrastanja pa je uključenost roditelja u dječje korištenje interneta nužna kako bi se ostvarila veća digitalna sigurnost djece. Pritom roditeljima često nedostaju tehničke informacije, ali i informacije o tome kako odgojno postupati u smislu roditeljskog nadzora dječjeg korištenja interneta. Rad stoga daje teorijski pregled smjernica o korištenju elektroničkih medija u svrhu boljeg razumijevanja funkcionalnosti aplikacija za roditeljski nadzor i primjene istih. Također, rad sadrži komparativnu analizu izabranih računalnih aplikacija koje su dostupne roditeljima u nadziranju dječjeg korištenja interneta. Rezultati prikazuju važne aspekte digitalne sigurnosti vezane za korištenje, istraživanje i dizajn aplikacija za roditeljski nadzor. S jedne strane potreban je sveobuhvatniji pristup ovome problemu kako se zaštita djece za računalom ne bi svela na prekomjerno kontroliranje i pretjerano zaštitno roditeljstvo. Nadalje, osim istraživanja postojećih tehničkih karakteristika i učinkovitosti računalnih aplikacija roditeljskog nadzora, potrebno je usmjeriti pozornost i na ostale načine roditeljskog uključivanja, kao i na vrijeme koje roditelji posvećuju odgoju djece u digitalnom okruženju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek