Pregled bibliografske jedinice broj: 974871
Raznozvučnost istoslovnicâ
Raznozvučnost istoslovnicâ // Jezik i njegovi učinci. Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku održanoga od 4. do 6. svibnja 2017. u Rijeci / Stolac, Diana ; Vlastelić, Anastazija (ur.).
Zagreb: Srednja Europa ; Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2018. str. 195-208
CROSBI ID: 974871 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Raznozvučnost istoslovnicâ
(Heterophony of homographs)
Autori
Martinović, Blaženka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Jezik i njegovi učinci. Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku održanoga od 4. do 6. svibnja 2017. u Rijeci
Urednik/ci
Stolac, Diana ; Vlastelić, Anastazija
Izdavač
Srednja Europa ; Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL)
Grad
Zagreb
Godina
2018
Raspon stranica
195-208
ISBN
978-953-7963-86-6
Ključne riječi
naglasak, dubleta, istoznačnost, višeznačnost
(accent, stress, doublet, homonymy, polysemy)
Sažetak
U suvremenoj kroatistici posebnu pozornost zaslužuju naglasne dublete (naglasni sinonimi) jer (od individualnoga do kolektivnoga) počinju mijenjati kontekst uporabe. U suvremenim smo rječnicima zamijetili da se poneke raznozvučne istoslovnice (heterofonski homogrami) još uvijek opisuju kao naglasne dublete jer se raznozvučnost istoslovnica ne prepoznaje uvijek kao sredstvo polisemizacije ili kao rječotvorno sredstvo. Konteksti uporabe otkrivaju nam da dublete mogu biti i jednoznačne i raznoznačne, a o raznoznačnosti raznozvučnih istoslovnica posebice bi se trebalo voditi računa u budućim leksikografskim djelima. Okosnica su rada riječi (ispisivane iz suvremenih rječnika) koje su zapisane kao neutralne dublete (ili u jednome ili u više njih), a praksa potvrđuje različite kolokacijske sveze i kontekste uporabe. Naglasnu dubletnost promatramo, dakle, iz sfere višeznačnosti, u skladu sa standardizacijskim procesima koji u funkcionalnome ili semantičkome razjednačivanju pronalaze izlaz iz privremenoga stanja istoznačnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija