Pregled bibliografske jedinice broj: 974637
Liječenje streptokoknog tonzilofaringitisa u ambulantama opće/ obiteljske medicine Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije
Liječenje streptokoknog tonzilofaringitisa u ambulantama opće/ obiteljske medicine Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije // Medicina familiaris Croatica : journal of the Croatian Association of Family medicine, 26 (2018), 1-2; 5-12 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 974637 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Liječenje streptokoknog tonzilofaringitisa u ambulantama opće/ obiteljske medicine Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije
(Treatment of streptococcal tonsillopharyngitis in general/family medicine practices at the Split-Dalmatia County Health Center)
Autori
Čeprnja, Toni ; Tomičić, Marion ; Vrebalov Cindro, Maja ; žužić Furlan, Sanja ; Rađa, Marko
Izvornik
Medicina familiaris Croatica : journal of the Croatian Association of Family medicine (1330-1527) 26
(2018), 1-2;
5-12
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
streptokok ; tonzilitis ; faringitis ; propisivanje antibiotika ; rezistencija
(streptococci, tonsillitis ; pharyngitis ; antibiotics prescription ; antibiotic-resistant)
Sažetak
Onzilofaringitis označava upalne procese u ždrijelu koji zahvaćaju Waldeyerov limfatični prsten. Najčešće je uzrokovan virusima, među kojima prednjače adenovirusi, enterovirusi i rinovirusi. U svakodnevnoj praksi, jedini značajan bakterijski uzročnik je beta hemolitički streptokok skupine A (BHS-A). Sukladno ISKRA smjernicama, penicilin je lijek prvog izbora u liječenju streptokoknog tonzilofaringitisa s nikada do sada zabilježenom rezistencijom BHS-A. Cilj našeg istraživanja bio je usporediti odabrani antibiotik za liječenje streptokoknog tonzilofaringitisa s preporučenom terapijom u ISKRA smjernicama za grlobolju. Provedeno je retrospektivno, presječno istraživanje o učestalosti i načinu liječenja streptokoknog tonzilofaringitisa u ordinacijama opće/obiteljske medicine DZ SDŽ u periodu od 01. siječnja 2015. do 31. prosinca 2016. godine. U istraživanje je uključeno 53 (75, 7%) liječnika opće/obiteljske medicine DZ SDŽ, među kojima je bilo 42 (79, 2%) žene i 11 (20, 8%) muškaraca. Najpropisivaniji antibiotik bio je amoksicilin s klavulanskom kiselinom koji je propisan u 34, 4% slučajeva, potom amoksicilin u 20% te azitromicin u 17, 8% slučajeva. Na četvrtom mjestu su penicilinski pripravci koji su propisani u 14, 5% slučajeva. Rezultati našeg istraživanja ukazuju da ispitanici ne propisuju antibiotike sukladno preporuci. Neracionalno propisivanje antibiotika glavni je uzrok porasta bakterijske rezistencije na svjetskoj razini. Liječnik obiteljske medicine (LOM) propisuju većinu antibiotika i zbog toga je važno da slijede smjernice u svakodnevnoj praksi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita