Pregled bibliografske jedinice broj: 974217
Vedute Podunavlja na litografijama bečkih majstora 19. stoljeća
Vedute Podunavlja na litografijama bečkih majstora 19. stoljeća // Znanstveni skup DUNAV U HRVATSKOJ POVIJESTI I KULTURI
Vukovar, Hrvatska; Slavonski Brod, Hrvatska, 2018. str. 31-31 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 974217 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vedute Podunavlja na litografijama bečkih majstora
19. stoljeća
(Vedute of Danube Region in the Lithographs of the
Vienna Masters of the 19th Century)
Autori
Najcer Sabljak, Jasminka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Skup
Znanstveni skup DUNAV U HRVATSKOJ POVIJESTI I KULTURI
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska; Slavonski Brod, Hrvatska, 10.10.2018. - 12.10.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Vedute Podunavlja, litografije, Jakob Alt, Adolph Friedrich Kunike
(Vedute of Danube Region, lithographies, Jakob Alt, Adolph Friedrich Kunike)
Sažetak
Za poznavanje povijesti Podunavlja u likovnom smislu je vrlo zanimljiva grafička mapa „Donau – Ansichten vom Ursprung bis zum Ausflusse ins Schwarze Meer“, koja je tijekom 19. stoljeća doživjela nekoliko izdanja. U ovom velikom umjetničkom i tiskarskom projektu između 264 prizora nalaze se i vedute mjesta uz Dunav, koja su pripadala području tadašnje Trojedne kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije (Dalj, Erdut, Ilok, Šarengrad, opatovac, Vukovar, Zemun, ...). Tiskanje mape pokrenuo je poznati bečki izdavač i litograf Adolph Friedrich Kunike (1777. - 1838.). Najveći broj crteža po kojima su kasnije nastajale litografije za ovu je seriju na svojim putovanjima izveo bečki slikar i grafičar Jakob Alt (1789. - 1872.). Okosnicu svih prizora čini Dunav, no uz njega se prikazuju mjesta i ljudi, odnosno ocrtava se svakodnevica prostora Podunavlja na početku 19. stoljeća. Ekonomski i društveni uspon građanskog sloja rezultirao je većim interesom javnosti za prizorima ne samo užega zavičaja, već i udaljenih dijelova Austrijske Monarhije. Upravo je medij litografije omogućio nabavu likovnih djela visoke kvalitete u masovnoj nakladi i po pristupačnim cijenama. Popularnost i dostupnost ovakvih djela utjecala je na činjenicu da se radovi iz grafičke mape o Dunavu danas nalaze u brojnim privatnim i javnim zbirkama. Litografije iz mape predstavljaju zanimljiv spoj pejsažnoga, vedutnoga i genre slikarstva, a osim visoke likovne vrijednosti, važne su i zbog svog kulturnog i povijesnog značaja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Profili:
Jasminka Najcer Sabljak
(autor)