Pregled bibliografske jedinice broj: 974064
Utjecaj zaštite kulturne baštine na sigurnost u turizmu na primjeru Dioklecijanove palače u Splitu
Utjecaj zaštite kulturne baštine na sigurnost u turizmu na primjeru Dioklecijanove palače u Splitu // 5. međunarodna konferencija INOVACIJE, TEHNOLOGIJE, EDUKACIJA I MENADŽMENT Sv. Martin na Muri, travanj 2018. GLAVNA TEMA: Inovacije, sigurnost i održivost u razvoju društva / Horvat, Petra (ur.).
Sveti Martin na Muri, 2018. str. 60-66 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 974064 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj zaštite kulturne baštine na sigurnost u turizmu na primjeru Dioklecijanove palače u Splitu
(The influence of the cultural heritage conservation on the safety and security in tourism - the case of Diocletian’s Palace in Split)
Autori
Mandac, Petra ; Mihovilović, Antonija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
5. međunarodna konferencija INOVACIJE, TEHNOLOGIJE, EDUKACIJA I MENADŽMENT Sv. Martin na Muri, travanj 2018. GLAVNA TEMA: Inovacije, sigurnost i održivost u razvoju društva
/ Horvat, Petra - Sveti Martin na Muri, 2018, 60-66
Skup
5. međunarodna konferencija Inovacije, tehnologije, edukacija i menadžment
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 04.04.2018. - 05.04.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
baština, Dioklecijanova palača, kulturni turizam, sigurnost, Split
(cultural tourism, Diocletian’s palace, heritage, security, Split)
Sažetak
Danas je sigurnost temeljna potreba i osnova razvijanja turističkih destinacija, kojoj je potrebno posvetiti posebnu pažnju. Važnu ulogu ima planiranje sigurnosti u kojem sudjeluju nacionalna, regionalna te lokalna razina. Potpuna sigurnost ne postoji ni u jednom segmentu ljudskog života, pa tako ni u turizmu.Primarni zadatak sigurnosne djelatnosti u turizmu je postići prihvatljivu i održivu razinu sigurnosti koja će jamčiti nesmetano ispunjenje svih turističkih potreba bez negativnog utjecaja na lokalnu zajednicu. Sigurnost kulturnih objekata i lokaliteta izravno utječe na sigurnost u turizmu, pogotovo ako uzmemo u obzir da oko 40% svih međunarodnih putovanja uključuje komponentu kulture. Predmet istraživanja ovoga rada je analiza postojećega stanja sigurnosti u turizmu Republike Hrvatske s naglaskom na sigurnost grada Splita kao “nove” turističke destinacije. Poseban fokus je stavljen na staru jezgru i kompleks Dioklecijanove palače kao primjer kulturnoga lokaliteta, oko kojeg se gradi turistička ponuda grada. Stara jezgra, a posebice Dioklecijanova palača, posljednjih su godina ugroženi masovnim razvojem turizma, brzim rastom suvremenoga grada, pritiskom komercijalizacije objekata u gradskoj jezgri te nepovoljnim promjenama društvene strukture stanovništva. Suradnjom lokalne zajednice i konzervatora trebalo bi iznaći odgovarajuće rješenje za povećanje kvalitete života unutar palače i očuvanja lokaliteta u svrhu formiranja sigurne i atraktivne turističke destinacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Visoka škola za menadžment i dizajn Aspira, Split
Profili:
Petra Mandac
(autor)