Pregled bibliografske jedinice broj: 973591
Žanrovski aspekti "stvarnosnoga" pjesništva i pitanja njegova teorijskog određenja
Žanrovski aspekti "stvarnosnoga" pjesništva i pitanja njegova teorijskog određenja // Komparativna povijest hrvatske književnosti XIX: Vrsta ili žanr / Grgić, Kristina ; Glunčić-Bužanić, Vinka (ur.).
Split : Zagreb: Odsjek za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Književni krug Split, 2017. str. 268-280 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 973591 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Žanrovski aspekti "stvarnosnoga" pjesništva i pitanja njegova teorijskog određenja
(Generic Aspects of "Neorealist" Poetry and the Problems of its Theoretical Definition)
Autori
Jurić, Slaven
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Komparativna povijest hrvatske književnosti XIX: Vrsta ili žanr
/ Grgić, Kristina ; Glunčić-Bužanić, Vinka - Split : Zagreb : Odsjek za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Književni krug Split, 2017, 268-280
ISBN
978-953-163-451-9
Skup
Komparativna povijest hrvatske književnosti XIX: Vrsta ili žanr
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 29.09.2016. - 30.09.2016
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
žanr ; stih ; naracija ; mimeza ; hrvatsko pjesništvo ; ciklus ; zbirka
(genre ; verse ; narration ; mimesis ; Croatian poetry ; cycle ; collection)
Sažetak
Problematična etiketa »stvarnosno pjesništvo« koja se u književnoj kritici ustalila kao opisna oznaka za jedan važan pravac u suvremenoj hrvatskoj poeziji otvara niz pitanja koje pokreće ova rasprava. U njezinu uvodnom dijelu sažeto se iznose dosadašnji kritički uvidi izneseni u povodu pojave najvažnijih pjesničkih zbirki druge polovice 90-ih godina prošloga stoljeća i prvoga desetljeća ovoga okvalificiranih tom oznakom, a potom se na temelju recentnih teorijskih uvida (ponajviše na tragu višekomponentnih modela lirike razvijenih na njemačkoj teorijskoj sceni) opisuje žanrovski repertoar »stvarnosne« poezije. Kako se pokazuje da dominantna žanrovska rješenja u tim zbirkama upadljivo sliče žanrovskim uzorcima iz kratkih oblika unutar susjednoga (proznoga) književnoga polja da bi se simulirao i ojačao učinak »realnoga«, generički će problemi otvoriti i prostor za razmatranje važnih teorijskih pitanja kao što su koncepcija transparentnosti i dvosmislenosti pjesničkoga znaka, način kreiranja tekstualnoga subjektiviteta, problem reprezentacije i dr.). S tih se teorijskih polazišta objašnjavaju sličnosti s proznim vrstama slična usmjerenja, ali i specifična distinktivna obilježja koja »stvarnosno« pjesništvo zadržavaju unutar lirskoga segmenta književnoga polja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija