Pregled bibliografske jedinice broj: 973464
Strukturni indikatori i njihov implikaturni potencijal u govornim činovima jezika brodostrojarske struke
Strukturni indikatori i njihov implikaturni potencijal u govornim činovima jezika brodostrojarske struke // Jezik i um / Stolac, Diana ; Nigoević, Magdalena (ur.).
Rijeka: Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2018. str. 75-75 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 973464 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strukturni indikatori i njihov implikaturni potencijal u govornim činovima jezika brodostrojarske struke
(Structural indicators and their implicative potential in speech acts of Marine Engineering communication)
Autori
Kegalj, Jana ; Borucinsky, Mirjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Jezik i um
/ Stolac, Diana ; Nigoević, Magdalena - Rijeka : Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2018, 75-75
ISBN
978-953-7963-77-4
Skup
32nd International Conference of CALS: Language and mind
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 03.05.2018. - 05.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
strukturni indikatori, govorni činovi, implikaturni potencijal, ilokucija
(structural indicators, speech acts, implicative potential, illocution)
Sažetak
U radu se pokušava odrediti povezanost između sintaktičkih i leksičkih sredstava i pragmatičkog cilja, odnosno ilokucije govornog čina. Leksička i sintaktička sredstva upotrebljavaju se u svrhu modifikacija govornog čina kako bi ili ublažila ili pojačala ilokucijsku snagu govornog čina. Rad se temelji na istraživanju korpusa elektroničke pošte koji se sastoji od stvarnih poruka upravitelja stroja na engleskome jeziku, kao zajedničkom jeziku komuniciranja u brodostrojarskoj struci. U ovome radu bismo kvalitativnom analizom, kroz tzv. bottom-up pristup, analizirali strukturne indikatore te njihov implikaturni potencijal u govornim činovima jezika brodostrojarske struke. U teorijskom se smislu rad oslanja na teoriju govornih činova (Austin 2014, Searle 1991), Altmannovu (1993) teoriju o rečeničnim tipovima čija se semantika može odrediti interpretacijom stava govornika te teoriju o modifikatorima govornog čina (Blum-Kulka 2005). S obzirom na specifičan karakter pisane komunikacije, sredstva kojima se govornici služe kako bi komunicirali ono što žele također će biti specifična. U tom smislu očekujemo snažnije oslanjanje na jezična sredstva za razliku od izvanjezičnih te snažniju ulogu neizravnih govornih činova. U grupi sintaktičkih sredstava očekujemo indikatore poput kondicionalnih rečenica, modalnih glagola, glagolskog vida te markiranost glagolskih vremena, dok kod leksičkih sredstava razlikujemo izravna sredstva poput performativnih glagola i neizravna sredstva u smislu zamjenica, pridjeva, priloga, čestica i drugih diskursnih oznaka koja utječu na snagu iskaza. Na temelju te analize pokušat ćemo odrediti potencijal pojedine kategorije u ovom specifičnom korpusu tekstova, te tako razjasniti odnos jezičnih struktura i kognitivnih procesa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pomorski fakultet, Rijeka