Pregled bibliografske jedinice broj: 972923
Hagiografska tradicija Istre i materijalna svjedočanstva štovanja mučenika u kasnoj antici i ranome srednjem vijeku
Hagiografska tradicija Istre i materijalna svjedočanstva štovanja mučenika u kasnoj antici i ranome srednjem vijeku // Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu, 81 (2018), 1; 1-24 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 972923 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hagiografska tradicija Istre i materijalna svjedočanstva štovanja mučenika u kasnoj antici i ranome srednjem vijeku
(Hagiographic tradition of Istria and material traces of martyrs' worshiping in the Late Antiquity and Early Middle Ages)
Autori
Zgrablić, Marina
Izvornik
Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu (0350-7823) 81
(2018), 1;
1-24
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
istarski mučenici ; Akvileja ; pasije ; štovanje ; kasna antika ; crkve
(istrian martyrs ; Aquileia ; passions ; worship ; late antiquity, churches)
Sažetak
Istraživanje hagiografske tradicije Istre temelji se na analizi pasija istarskih mučenika, čiji su se rukopisi sačuvali u karolinškim kodeksima s konca IX. i iz X. stoljeća. Rad upućuje također na kompleksni karakter predmeta istraživanja, koji očigledno nameće i neizostavno pitanje materijalne, preciznije arheološke pojavnosti štovanja mučenika u Istri, a to znači izravno istraživanje konkretnih materijalnih dokaza, u prvom redu crkvenih zdanja u kojima se liturgijsko štovanje odvijalo, potom i epigrafskog materijala, relikvijara te likovnih prikaza mučenika. S obzirom da se arheološki dokazi o istarskim mučenicima prepoznaju s većim ili manjim stupnjem pouzdanosti, često s izostankom izravnih svjedočanstava, potvrdi štovanja mučenika u kasnoj antici i ranom srednjem vijeku u Istri pristupa se i metodom proučavanja posveta crkava. Podaci iz istarske hagiografske tradicije u pravilu nisu pouzdano potvrđeni arheološkim nalazima. Iznimka je jedino sv. Mauro, koji, međutim, s obzirom na zamjenu identiteta mučenika tijekom IX. st. dobiva drugačije osobitosti. Novije i pouzdanije hagiografske spoznaje odnose se na Novigrad, gdje se također može govoriti o specifičnim okolnostima nastanka i razvoja štovanja sv. Pelagija, odnosno njegovih relikvija, zbog crkveno-političkog statusa koji je grad uživao na istočnoj granici Franačkog Carstva. U tom kontekstu relikvije sv. Pelagija, nedvojbeno prisutne u kripti novigradske katedrale još od kraja VIII. st., pa postoji mogućnost da predstavljaju temelj za sastavljanje pasije najkasnije koncem IX. st. u okviru akvilejskog hagiografskog korpusa. Pouzdanim se istarskim mučenikom, bez obzira što ga izravno ne spominju kasnoantički izvori, može smatrati tršćanski sv. Just, čija se smrt datira u vrijeme velikih progona za vrijeme Dioklecijana i Maksimijana 303.-304. g. Specifičnost, pak, pulske hagiografije i dalje se objašnjava činjenicom da su se u tamošnjoj katedrali štovale relikvije sv. Tome Apostola, što Puli daje, još u kasnoj antici, važnu poziciju na hijerarhijskoj ljestvici gradova i biskupija, iako još uvijek nije jasno zbog čega nema tragova štovanja lokalnog mučenika Germana iz kasne antike i ranog srednjeg vijeka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Religious and Theological Abstracts
- European Reference Indeks for the Humanities
- Orientalia christiana periodica