Pregled bibliografske jedinice broj: 972317
Oralna higijena i prevencija bolesti usne šupljine u djece mlađe školske dobi
Oralna higijena i prevencija bolesti usne šupljine u djece mlađe školske dobi, 2017., diplomski rad, diplomski, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek
CROSBI ID: 972317 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Oralna higijena i prevencija bolesti usne šupljine u djece mlađe školske dobi
(Oral hygiene and prevention of oral diseases of younger school age children)
Autori
Popović, Dunja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti
Mjesto
Osijek
Datum
25.09
Godina
2017
Stranica
72
Mentor
Bogut, Irella
Neposredni voditelj
Popović, Željko
Ključne riječi
oralna higijena, karijes, gingivitis, zdravlje, škola
(oral hygiene, caries, gingivitis, health, children)
Sažetak
O očuvanju kako samog zdravlja, tako i usne šupljine, važno je od malih nogu djecu naučiti dobrim navikama i važnostima oralne higijene, a u tome nam najbolje pomaže školsko doba, stoga je provedeno istraživanje na učenicima osnovnoškolskog uzrasta, njihovim roditeljima, učiteljima te stomatolozima zbog daljnjih rezultata anketiranja radi utvrđivanja mjera i navika učenika i okoline u očuvanju oralne higijene u njihovoj dobi i općenito navikama očuvanja oralne higijene. Oralna higijena važna je neovisno o uzrastu. Zapuštanjem oralne higijene zapuštamo i naš organizam, te si time štetimo mogućim bolestima. Najčešće oralne bolesti su karijes, gingivitis i parodontitis. Cilj istraživanja bio je prikupiti podatke o navikama održavanja oralne higijene i kvaliteti dentalnoga zdravlja kod djece, roditelja i učitelja kao i mišljenje stomatologa o tome. Istraživanje je provedeno metodom upitnika na širem području grada Vukovara. U istraživanju je sudjelovalo 311 djece, 316 roditelja, 9 učitelja te 6 stomatologa. Opisani su i komentirani sadržaji iz Nastavnog plana i programa (2006) kao i Nastavnog Plana i programa za zdravstveni odgoj (2012) koji su vezani uz oralnu higijenu. Istraživanjem je utvrđeno da 40% djece i 46% roditelja imaju karijes, a rezultati ispitanih roditelja upućuju da je 51 % djece i 58% roditelja imalo neku od bolesti i stanja. Što se tiče redovite higijene zubi, 80% roditelja i 75% djece peru zube 2 puta dnevno. Rezultati pokazuju da 34% djece koristi vodicu za ispiranje usta, 11% ih koristi vodicu za ispiranje usta i zubni konac, a 8% zubi konac, što predstavlja dobre rezultate u prevenciji bolesti usne šupljine. Jedan od ispitanih stomatologa naglasio je problematiku sistematskih pregleda, odnosno izostanak dentalnih sistematskih pregleda, a da se na tome radi i da dolaze bolje promjene dokazuje i Pilot projekt jedinstvenog obrasca dentalnog statusa. Iako podaci drugih istraživanja upućuju na loše dentalno zdravlje cjelokupne populacije, nadam se da bi ovo istraživanje moglo značiti da je započeo mali pomak prema boljem zdravlju zubi i usne šupljine, a time i prema boljem općem zdravstvenom stanju čovječanstva. Zbog tijesne povezanosti orofacijalnoga sustava i cijeloga organizma, sve promjene na području orofacijalnog sustava imaju odraz na organizam u cijelosti, i obrnuto, sve promjene na organizmu imaju odraz na orofacijalnom sustavu, stoga je oralno zdravlje, kao integralni dio općeg zdravlja, preduvjet i odraz općeg zdravstvenog stanja. Možemo slobodno reći da nema totalnog zdravlja bez oralnog zdravlja. Stoga briga o zdravlju djeteta mora biti tematika, a dječji stomatolog je integralni dio tog tima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Obrazovne znanosti (psihologija odgoja i obrazovanja, sociologija obrazovanja, politologija obrazovanja, ekonomika obrazovanja, antropologija obrazovanja, neuroznanost i rano učenje, pedagoške discipline)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek