Pregled bibliografske jedinice broj: 972044
Kamenolomi Starogradskog zaljeva: problematika podrijetla kamena korištenog za izgradnju bedema antičkog Fara
Kamenolomi Starogradskog zaljeva: problematika podrijetla kamena korištenog za izgradnju bedema antičkog Fara // Archaeologia Adriatica, 6 (2012), 1; 107-128 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 972044 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kamenolomi Starogradskog zaljeva: problematika podrijetla kamena korištenog za izgradnju bedema antičkog Fara
(The Quarries in Stari Grad Bay: Deciphering the Provenance of Stone Used for Building the City Walls of Ancient Pharos)
Autori
Popović, Sara
Izvornik
Archaeologia Adriatica (1846-4807) 6
(2012), 1;
107-128
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Far ; bedemi Fara ; antički kamenolom ; industrijski krajolik ; tehnologija ekstrakcije kamena ; mikropaleontološka analiza ; zračna fotografija ; GIS
(Pharos ; city walls of Pharos ; ancient quarry ; industrial landscape ; technology of stone extraction ; micropaleontological analysi ; aerial photography ; GIS)
Sažetak
U fokusu arheoloških istraživanja najčešće su prostori s najvećom koncentracijom ostataka materijalne kulture jedne zajednice poput naselja i nekropola, dok krajolici, pa time i oni industrijski, često ostaju na margini istraživanja. To je slučaj s kamenolomima, koji svjedoče o industrijskoj prošlosti jednog prostora, a daju uvid i u socijalnu organizaciju društva određenog vremena. U mediteranskoj regiji, pa tako i našoj obali i otocima, antički su kamenolomi izuzetno brojni, zahvaćajući velike površine krajolika, no budući da se mnogi koriste i u kasnijim razdobljima, antički tragovi ekstrakcije sirovine često su uništeni novijima. Sličan je slučaj i s kamenolomima pronađenim u Starogradskom zaljevu. Na sjevernoj strani zaljeva nalazi se šest lokacija na kojima su vidljivi tragovi ekstrakcije kamena. Prirodne, izrazito velike slojnice kamena dale su naslutiti da je riječ o antičkim kamenolomima iz kojih su vađeni veliki blokovi za gradnju bedema grčkog Fara. Proučavanju kamenoloma pristupilo se koristeći više metodoloških pristupa i na multidisciplinaran način. Na svim lokacijama učinjen je površinski pregled terena, zračna prospekcija, analiza arhivskih fotografija i katastra. Učinjena je komparativna analiza tehnologije ekstrakcije sirovine, mikropaleontološka analiza uzoraka kamena iz kamenoloma i bedema, a sve je kartirano u geografskom informacijskom sistemu (GIS).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti