Pregled bibliografske jedinice broj: 971734
Seksualni delikti na štetu djece - hrvatski kaznenopravni okvir kroz prizmu zahtjeva iz Direktive 2011/93/EU
Seksualni delikti na štetu djece - hrvatski kaznenopravni okvir kroz prizmu zahtjeva iz Direktive 2011/93/EU // Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti i praksu, 25 (2018), 1; 29-63 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 971734 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Seksualni delikti na štetu djece - hrvatski kaznenopravni okvir kroz prizmu zahtjeva iz Direktive 2011/93/EU
(Sexual Offences against Children - The Croatian Criminal Legal Framework from the Perspective of Directive 2011/93EU)
Autori
Rittossa, Dalida
Izvornik
Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti i praksu (1330-6286) 25
(2018), 1;
29-63
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, Direktiva 2011/93/EU, model
(criminal offences of sexual abuse and sexual exploitation of children, Directive 2011/93/EU, the model of)
Sažetak
U medijskom prostoru sve se češće mogu pronaći članci u kojima se izvještava o slučajevima seksualnog zlostavljanja djece. Znanstvena istraživanja već su upozorila na neprihvatljivost nekih tekstova u kojima se na senzacionalistički način prenose informacije o deliktnom događaju ili razotkriva identitet djeteta protivno pravilima novinarske struke. U društvenoj klimi poziva na uzbunu zbog opasnosti i nepopravljivosti seksualnih zlostavljača djece sve se više mogu čuti zahtjevi javnosti za nepopustljivim kažnjavanjem seksualnih prijestupnika i njihovom dugogodišnjom inkapacitacijom. Osim jasno izraženih stavova građana o potrebi kreiranja represivnih javnih politika kako bi se suzbilo seksualno zlostavljanje djece, Direktiva 2011/93/EU iz 2011. godine pred zakonodavca postavlja zahtjev za preispitivanjem kaznenih djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta. Kako bi se ustanovilo u kojoj se mjeri seksualni delikti na štetu djece u KZ/11 razlikuju od rješenja usvojenih u Direktivi i predstoje li nam nove zakonske intervencije, u radu se detaljno analiziraju materijalnopravne odredbe Direktive i uspoređuju s normativnim rješenjima iz Glave VII. trenutno važećeg KZ-a. U zasebnom dijelu rada predmetne odredbe ocijenjene su u komparativnom kontekstu na temelju primjera inkriminiranja seksualnih delikata na štetu djece u njemačkom i slovenskom KZ-u. Kako bi se ustanovilo imaju li kritike o preblagim zakonskim kaznama validno uporište, u radu se analiziraju zakonski maksimumi kazni propisani za kaznena djela protiv spolnog integriteta djeteta u KZ/11, njemačkom StGB-u i slovenskom KZ/08 i dovode u odnos s najmanjim gornjim granicama kazne iz Direktive. Na temelju provedenog istraživanja, u završnom dijelu rada daju se konkretni prijedlozi de lege ferenda te prijedlozi za razvijanjem dodatnih edukacijskih politika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Ovaj rad je financiralo Sveučilište u Rijeci projektom "Seksualno zlostavljanje djece u Republici Hrvatskoj – fenomenološke i etiološke perspektive" [uniri-drustv- 18-86].
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Criminal Justice Abstracts
- ProQuest Criminal Justice Database
- ProQuest Social Sciences
- Premium Collection