Pregled bibliografske jedinice broj: 971612
Ekonomski prag štetnosti i prag odluke (kritični broj) na primjeru žičnjaka i lisnih sovica
Ekonomski prag štetnosti i prag odluke (kritični broj) na primjeru žičnjaka i lisnih sovica // Glasilo biljne zaštite, 18 (2018), 5; 500-513 (domaća recenzija, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 971612 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ekonomski prag štetnosti i prag odluke (kritični broj) na primjeru žičnjaka i lisnih sovica
(Economic injury level and action threshold on the example of wireworms and leaf surface feeding cutworms)
Autori
Bažok, Renata ; Lemić, Darija ; Čačija, Maja ; Drmić, Zrinka
Izvornik
Glasilo biljne zaštite (1332-9545) 18
(2018), 5;
500-513
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
ekološka šteta ; ekonomski prag štetnosti ; faktor rentabilnosti ; kritični broj ; prag odluke ; vrste šteta od štetnika
(action threshold ; ecological damage ; economic injury level ; profitability factor ; type of the damage caused by insects)
Sažetak
Odluka o suzbijanju štetnika u integriranoj zaštiti bilja donosi se isključivo temeljem procijenjene visine napada štetnika kada su procijenjene očekivane štete veće od očekivanoga gubitka prinosa uvećanog za visinu ekološke štete. U radu su opisane vrste šteta od štetnika, način na koji se određuje ekološki faktor i faktor rentabilnosti te način kako se izračunava ekonomski prag štetnosti. Objašnjen je odnos između praga odluke i ekonomskog praga štetnosti. Ekonomski prag štetnosti uzima u obzir visinu spriječenoga gubitka, trošak mjere i ekološku štetu. Prag odluke (kritični broj) zapravo prikazuje onu zarazu (često manju od ekonomskog praga štetnosti ili izraženu u drugim jedinicama) kod koje se pristupa suzbijanju. Za poljoprivrednog proizvođača taj je podatak najvažniji, no važno je razumjeti koncept. Na primjeru žičnjaka i lisnih sovica objašnjeno je u kojim su situacijama ekonomski prag štetnosti i prag odluke predstavljeni istim vrijednostima, a kada se i zašto prag odluke razlikuje od ekonomskog praga štetnosti. Ako se metodom prognoze utvrđuje postojeće stanje (a ne predviđa se kretanje u populaciji štetnika), prag odluke je bliži ekonomskom pragu štetnosti. Manje su pouzdani pragovi odluke kojima se predviđaju promjene u populaciji (kojima se prati brojnost odraslih kukaca, a suzbijaju ličinke).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- AGRICOLA