Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 97117

Nestaje li radništvo u ekonomiji zasnovanoj na znanju?


Mrnjavac, Željko
Nestaje li radništvo u ekonomiji zasnovanoj na znanju? // Znanje - temeljni ekonomski resurs / Sundać, Dragomir (ur.).
Rijeka: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2002. str. str. 199-212. (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)


CROSBI ID: 97117 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Nestaje li radništvo u ekonomiji zasnovanoj na znanju?
(Does Labour Disappear in the Knowledge Based Economy?)

Autori
Mrnjavac, Željko

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni

Izvornik
Znanje - temeljni ekonomski resurs / Sundać, Dragomir - Rijeka : Ekonomski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2002, Str. 199-212.

Skup
Treća znanstvena konferencija katedri za teorijsku ekonomiju: Znanje - temeljni ekonomski resurs

Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 2002

Vrsta sudjelovanja
Predavanje

Vrsta recenzije
Domaća recenzija

Sažetak
Informacijsko doba i sve brži znanstveno-tehnološki napredak donijelo je velike promjene te su sve uvjerljivije tvrdnje da je suvremena ekonomija zasnovana na znanju, a ne na tradicionalnim resursima kao što su prirodni resursi, kapital i rad. To otvara prostora i mogućem zaključku radništvo postaje sve manje bitno i da bi u dugoročnoj perspektivi moglo nestati, dok bi tržište rada moglo biti nadomješteno tržištem znanja. Ovaj rad pokušava na tragu takvih pojednostavljenih popularnih teza prodiskutirati neke osnovne pojmove o radu i radništvu te znanju u gospodarstvu da bi se time doprinijelo odgovoru na pitanje postavljeno u samom naslovu. Zato se u radu najprije analizira porijeklo suvremenih odnosa rada i gospodarstva, zatim odnos rada i tehnologije te sadržaja znanja kao ekonomskog resursa. Na toj analitičkoj osnovi ocjenjuju se budućnost radništva u ekonomiji zasnovanoj na znanju. Ako je znanje kritični resurs u suvremenom poduzeću, najbolji način da se vrijednost poduzeća poveća je da se u funkciju stavi znanje svih njegovih radnika. Stručni radnik u ekonomiji zasnovanoj na znanju ne samo da neće nestati, već je njegova uloga presudna i nezamjenjiva. Dok se u tradicionalnom pristupu može ovisno o cijeni supstituirati rad i kapital kao ravnopravne resurse, u ekonomiji zasnovanoj na znanju prešutna znanja koja su neraskidivo vezana uz pojedince i timove mogu se tretirati jedino kao komplementi, a više nikako kao supstituti drugim resursima. To znači da je presudna sposobnost cjelokupne radne snage, a ne samo "informacijske ili znanstvene elite" da hitro usvaja i upotrebljava nova znanja i informacije.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Ekonomija



POVEZANOST RADA


Projekti:
0055002
0055007

Ustanove:
Ekonomski fakultet, Split

Profili:

Avatar Url Željko Mrnjavac (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Mrnjavac, Željko
Nestaje li radništvo u ekonomiji zasnovanoj na znanju? // Znanje - temeljni ekonomski resurs / Sundać, Dragomir (ur.).
Rijeka: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2002. str. str. 199-212. (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
Mrnjavac, Ž. (2002) Nestaje li radništvo u ekonomiji zasnovanoj na znanju?. U: Sundać, D. (ur.)Znanje - temeljni ekonomski resurs.
@article{article, author = {Mrnjavac, \v{Z}eljko}, editor = {Sunda\'{c}, D.}, year = {2002}, pages = {str. 199-212.}, keywords = {}, title = {Nestaje li radni\v{s}tvo u ekonomiji zasnovanoj na znanju?}, keyword = {}, publisher = {Ekonomski fakultet Sveu\v{c}ili\v{s}ta u Rijeci}, publisherplace = {Opatija, Hrvatska} }
@article{article, author = {Mrnjavac, \v{Z}eljko}, editor = {Sunda\'{c}, D.}, year = {2002}, pages = {str. 199-212.}, keywords = {}, title = {Does Labour Disappear in the Knowledge Based Economy?}, keyword = {}, publisher = {Ekonomski fakultet Sveu\v{c}ili\v{s}ta u Rijeci}, publisherplace = {Opatija, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font