Pregled bibliografske jedinice broj: 970730
Prema genezi i strukturi postjugoslavenskog književnog polja (bilješke uz Bourdieua)
Prema genezi i strukturi postjugoslavenskog književnog polja (bilješke uz Bourdieua) // Tranzicija i kulturno pamćenje : zbornik radova s istoimenog međunarodnog znanstvenog simpozija održanog 26. i 27. studenog 2015. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu / Karlić, Virna ; Šakić, Sanja ; Marinković, Dušan (ur.).
Zagreb: Srednja Europa, 2017. str. 45-56 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 970730 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prema genezi i strukturi postjugoslavenskog književnog polja (bilješke uz Bourdieua)
(Towards the genesis and structure of the post-Yugoslav literary field (notes on Bourdieu))
Autori
Duda, Dean
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Tranzicija i kulturno pamćenje : zbornik radova s istoimenog međunarodnog znanstvenog simpozija održanog 26. i 27. studenog 2015. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu
/ Karlić, Virna ; Šakić, Sanja ; Marinković, Dušan - Zagreb : Srednja Europa, 2017, 45-56
ISBN
9789537963620
Skup
Međunarodni znanstveni simpozij Tranzicija i kulturno pamćenje
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.11.2015. - 27.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
postjugoslavensko književno stanje ; postjugoslavensko književno polje ; način književne proizvodnje
(Post-Yugoslav literary situation ; Post-Yugoslav literary field ; mode of literary production)
Sažetak
Tema rada jest postjugoslavensko književno stanje odnosno geneza i struktura postjugoslavenskog književnog polja. Osnovna je teza da svaki odgovor koji pitanje o postjugoslavenskoj književnosti i njezinim privilegiranim žanrovima započinje bez političke ili ekonomske dimenzije odnosno bez pretpostavke o rekonstitutivno-građanskom karakteru društvenih procesa, kao i o raznovremenostima u njegovoj istodobnosti – nužno promašen. Stoga bi vrijedilo razmotriti analitički okvir ili barem ponuditi neke njegove elemente kojima bi se svrsishodnije pristupilo cjelini problema. Naime, problematiku postjugoslavenskoga književnog stanja vidim nešto složenijom od zainteresirane i tolerantne kulturne razmjene koja omogućuje da se popunjavaju pukotine u međusobnoj neobaviještenosti kulturnih publika ili profesionalnoj zainteresiranosti akademskih elita postjugoslavenskih zemalja. Postjugoslavensko stanje nije problem puke prekogranične ili dobrosusjedske suradnje – ne sporeći, naravno, ni trenutka njezin višestruki doprinos kulturnoj dinamici – nego složeniji kompleks odnosa i veza u uvjetima kapitalističke rekonstitucije književne proizvodnje. Stoga je namjera postjugoslavenskom književnom stanju pristupiti kategorijama što ih je Pierre Bourdieu iskoristio u analizi geneze i strukture francuskog književnog polja, ne bi li se na taj način postjugoslavensko stanje odnosno postjugoslavensko književno polje oblikovalo kao književno- historiografska struktura koja omogućuje da se razmotre njegovi akteri, njihove putanje, dispozicije i pozicije u aktualnim tehnološkim i socioekonomskim uvjetima književne proizvodnje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija