Pregled bibliografske jedinice broj: 970510
Verifikacija prognoze magle na zagrebačkoj zračnoj luci
Verifikacija prognoze magle na zagrebačkoj zračnoj luci // Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a Knjiga sažetaka / Primožič, Ines (ur.).
Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018. str. 25-25 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 970510 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Verifikacija prognoze magle na zagrebačkoj zračnoj luci
(Fog Forecast Verification for Zagreb Airport)
Autori
Jurković, Jadran ; Pasarić, Zoran ; Kos, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a Knjiga sažetaka
/ Primožič, Ines - Zagreb : Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018, 25-25
ISBN
978-953-6076-43-7
Skup
2. simpozij studenata doktorskih studija PMF-a
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.02.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
verifikacija prognoza, magla,
(fog, Zagreb airport, forecast verification)
Sažetak
U zrakoplovstvu pojava magle je bitna jer ograničava zračni promet na zračnim lukama ili na ruti. Premda su uvjeti za stvaranje magle dobro poznati, prognoziranje pojave magle za jednu točku je vrlo izazovno. Ograničenja u mjerenjima koja se koriste kao početni uvjeti u modelima, te nužne aproksimacije fizičkih procesa te rezolucija modela, glavni su uzroci zašto današnji operativni modeli u prognozi magle nisu potpuno uspješni. S druge strane, zrakoplovstvo ima detaljne zahtjeve na prognozu vidljivosti koji su definirani međunarodnim kriterijima. No, u uvjetima magle nerijetko ih je teško zadovoljiti pogotovo u prognozi za pojedinu zračnu luku. Podaci korišteni u radu su prognozirani i motreni podaci vidljivosti na zračnoj luci Zagreb u razdoblju 2009. do 2014. Prognozirani podaci za sljedeća 24 sata uspoređuju se s polusatnim motrenim vrijednostima vidljivosti slijedeći metodu predloženu od Marhingera (2008). Obzirom da se radi sigurnosnih razloga za planiranje leta uvijek koriste najnepovoljniji prognozirani uvjeti, rezultati verifikacije pokazat će se na usporedbi minimalnih prognoziranih i motrenih vrijednosti vidljivosti u pojedinom satu. Od dva niza napravi se tablica kontingencije s osam kategorija vidljivosti čije su granice definirane međunarodnim pravilima za izradu zrakoplovnih prognoza. Zbog rijetkih učestalosti kategorija s malim vrijednostima vidljivosti, osim standardnih verifikacijskih pokazatelja koristi se polihorički koeficijent korelacije (Juras i Pasarić, 2006). Rezultati verifikacije pokazuju da je prognoza vidljivosti vrlo izazovna. Promatrajući tijekom godine, rezultati su bolji u sezoni magle od rujna do ožujka (Zoldoš i Jurković, 2016). U preostalom dijelu godine prisutno je češće davanje krivog alarma u prognozama sati s maglom. Obzirom da je nestanak magle često povezan s jačanjem sunčevog zračenja, on je bolje prognoziran od trenutka nastanka magle. Verifikacijski pokazatelji tijekom nastupnog vremena u prognozi pokazuju očekivano znatno smanjenje (kvalitete) nakon prvih nekoliko sati. Pojedini detaljni rezultati verifikacije bili su prezentirani prognostičarima, nakon čega se očekuju poboljšanja prognoza za zrakoplovne korisnike.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb