Pregled bibliografske jedinice broj: 970429
NANOSENZORI - NOVA GENERACIJA SENZORA TOKSIČNIH PLINOVA
NANOSENZORI - NOVA GENERACIJA SENZORA TOKSIČNIH PLINOVA // 10. MEĐUNARODNA ZNANSTVENO-STRUČNA KONFERENCIJA DANI KRIZNOG UPRAVLJANJA, Zbornik radova / Nađ, Ivan (ur.).
Tuheljske Toplice, Hrvatska: Veleučilište Velika Gorica, 2017. str. 631-637 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 970429 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
NANOSENZORI - NOVA GENERACIJA SENZORA TOKSIČNIH PLINOVA
(NANOSENSORS – A NEW GENERATION OF SENSORS FOR TOXIC GASES)
Autori
Jelčić Dubček, Dajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
10. MEĐUNARODNA ZNANSTVENO-STRUČNA KONFERENCIJA DANI KRIZNOG UPRAVLJANJA, Zbornik radova
/ Nađ, Ivan - : Veleučilište Velika Gorica, 2017, 631-637
ISBN
978-953-7716-77-6
Skup
10. MEĐUNARODNA ZNANSTVENO-STRUČNA KONFERENCIJA DANI KRIZNOG UPRAVLJANJA
Mjesto i datum
Tuheljske Toplice, Hrvatska, 2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
nanotehnologija, senzori na bazi metalnih oksida, senzori toksičnih plinova
(nanotechnology, sensors based on metal oxides, sensors for toxic gases)
Sažetak
Detekcija toksičnih plinova predstavlja nezaobilazan dio postupaka za zaštitu ljudi, bilo da se radi o prevenciji i detekciji požara, pravovremenom zapažanju toksičnih ispuštanja u industrijskim nesrećama, vojno redarstvenim i protuterorističkim intervencijama ili o bojnom polju. Zbog velikog značaja takve detekcije i visokih zahtjeva na njenu pouzdanost, razvijene su i danas su u primjeni brojne komplementarne metode i široki spektar više ili manje preciznih kemijskih senzora. Posljednjih se godina u ovom području otvaraju i nove mogućnosti zahvaljujući sintezi novih materijala i/ili njihovoj manipulaciji na nanometarskim skalama. Osvrt na takva istraživanja u ovom je radu dan na primjeru senzora izrađenih od metalnih oksida, kao što je cinkov oksid (ZnO). Poluvodička svojstva ovog dostupnog, netoksičnog i kemijski stabilnog spoja omogućuju njegovo korištenje kao UV senzora, a zbog specifične promjene vodljivosti u prisutnosti različitih plinova ujedno je i dobar kemijski senzor, te se i jedno i drugo koristi u već postojećim senzorima. Njihova minijaturizacija sve do vrlo tankih filmova nanočestica, nano žica ili štapića odražava se u znatno većoj površini senzora u odnosu na volumen i, posljedično, u većoj i bržoj kemijskoj osjetljivosti, te vrlo kratkom vremenu relaksacije u odnosu na makroskopske materijale. Vrlo sličan kemijski odziv, u kojem kvantni efekti kvalitativno mijenjaju mehanička, termalna i/ili katalitička svojstva materijala, zapaža se i kod nano žica drugih metalnih oksida ili ugljičnih nano cijevi. Male dimenzije (nekoliko desetaka nanometara) omogućuju direktnu integraciju velikog broja ovakvih nano senzora u savitljive integrirane krugove (čipove), koji uz vrlo mali utrošak energije, kemijski podražaj prevode u električni signal, te se mogu ugraditi u male prenosive detektore, osobne elektroničke uređaje kao što su mobiteli ili u odjeću. Iako od ovakvih fundamentalnih istraživanja do komercijalne proizvodnje predstoje još godine intenzivnog rada, senzori na bazi nanočestica pouzdano donose revoluciju u razvoju (pre)nosivih osobnih uređaja za detekciju plinova, njihovom međusobnom povezivanju, kao i daleko svestraniju primjenu u službama zaštite.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Interdisciplinarne prirodne znanosti