Pregled bibliografske jedinice broj: 970397
Akceptabilnost strateških odrednica o zaštiti kritične nacionalne infrastrukture
Akceptabilnost strateških odrednica o zaštiti kritične nacionalne infrastrukture // Zbornik radova s III. međunarodne znanstveno- stručne konferencije „Nove sigurnosne ugroze i kritična nacionalna infrastruktura“ / Antoliš, K. (ur.).
Zagreb: Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, 2013. str. 193-203 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 970397 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Akceptabilnost strateških odrednica o zaštiti
kritične nacionalne infrastrukture
(Acceptability of Strategic Determinants on the
Protection of Critical National Infrastructure)
Autori
Mačečević, Dubravko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik radova s III. međunarodne znanstveno- stručne konferencije „Nove sigurnosne ugroze i kritična nacionalna infrastruktura“
/ Antoliš, K. - Zagreb : Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, 2013, 193-203
ISBN
978-953-161-276-0
Skup
III. međunarodna znanstveno-stručna konferencija „Nove sigurnosne ugroze i kritična nacionalna infrastruktura“
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 12.09.2013. - 13.09.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sustav ; strategija ; infrastruktura ; terorizam ; zaštita ; kritična infrastruktura
(system ; strategy ; infrastructure ; terrorism ; protection ; critical infrastructure)
Sažetak
U radu se na sustavan način kontekstualizira strateški determinizam zaštite kritične nacionalne infrastrukture kao kompleksnih adaptivnih sustava. Neučinkovitost tradicionalnih nacionalnih sustava i mehanizama u fazi suprotstavljanja novim asimetričnim prijetnjama rezultirala je primjenom koncepta multidimenzionalnog pristupa infrastrukturi. Suvremenom društvu nedostaje cjelokupna strategija koja je u procesu zaštite kritične infrastrukture deficitarna za kriterije koji se koriste kako bi se utvrdilo koji infrastrukturni objekti i procesi spadaju u integrirani okvir kritične infrastrukture. Metodološki je posebno naglašen visok stupanj korelacije strateškog promišljanja o zaštiti kritične nacionalne infrastrukture i poželjnog trenda stalnog gospodarskog rasta i daljnjeg podizanja razine stabilnosti i sigurnosti koja je poticajna za nova gospodarska ulaganja. U recentno su doba načinjeni značajni koraci da se elementi kritične infrastrukture analiziraju s aspekta rizika i pripreme za događaje koji mogu frustrirati njihov rad kroz izradu planova zaštite, tako da se ublaži ugroženost sustava na svim razinama (regionalna, nacionalna i lokalna). Ipak, strategije usmjerene uspješnoj prevenciji krajnje negativnih scenarija (terorističkih napada ili prirodnih katastrofa većih razmjera) iako veoma efikasne, ne moraju značiti da je izvršena optimalna alokacija resursa koji su potrebni za zaštitu. Rezultati istraživanja ukazuju na pravi trenutak provođenja temeljnog preispitivanja vrijednosti i svrhe kritičnih infrastrukturnih sustava, njihovih međusobnih ovisnosti, te politike, procesa i postupaka koji vode planiranju, izgradnji, upravljanju i investicijama. Rezultati pozivaju na široku i uvjerljivu viziju za budućnost, usredotočenje na pružanje osnovnih usluga, prepoznavanje ispreplitanja kritičnih infrastrukturnih sustava kako bi se omogućilo postizanje višestrukih ciljeva, sustavnih pristupa raspoloživim resursima te učinkovitim mjerama u osiguravanju transparentnosti o ulaganjima u infrastrukturu. Dovođenje raznih interesnih skupina u položaj zajedničkog poduzimanja ovog izazovnog nastojanja primarno zahtijeva poziv na akciju od vodstva na najvišim razinama vlasti, preko akademskih zajednica, do članica realnog sektora. Uspjeh u tom nastojanju će zahtijevati imaginaciju, posvećenost suradnji u potrazi za inovativnim, ekonomičnim, i dugoročnim rješenjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne tehničke znanosti, Sigurnosne i obrambene znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti
Profili:
Dubravko Mačečević
(autor)