Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 969887

Slika kao fenomen u Husserlovoj i Heideggerovoj fenomenologiji


Sunajko, Goran
Slika kao fenomen u Husserlovoj i Heideggerovoj fenomenologiji // New Theories, 1 (2019), 1; 122-141 (recenziran, članak, znanstveni)


CROSBI ID: 969887 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Slika kao fenomen u Husserlovoj i Heideggerovoj fenomenologiji
(Image as a Phenomenon in Husserl's and Heidegger's Phelomenology)

Autori
Sunajko, Goran

Izvornik
New Theories (2718-3297) 1 (2019), 1; 122-141

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni

Ključne riječi
fenomen ; pojava ; predodžba ; predstava ; slika ; umjetnost ; estetika
(phenomenon ; phenomenon ; image ; play ; painting ; art ; aesthetics)

Sažetak
Rad se temelji na ponovnom uvidu u Husserlov pojam fenomena iz razloga što on stoji u temelju razmatranja suvremene teorije slike. Husserlovo određivanje fenomena na temelju "uzajamnog impliciranja predmeta i svijesti" otvorilo je filozofiju i umjetnost 20. stoljeća i omogućilo misaoni odnos s predmetnim i stvarskim svijetom na drukčijim osnovama. Heideggerovo određenje fenomena kao pojave koja se "pojavljuje na samoj sebi" otvorilo je vrata razumijevanju svijeta kao slike. U izlaganju će se razmatrati pojmovi koji određuju fenomen između Husserla i Heideggera u razlici pojave i fenomena te predodžbe i predstave odlučnih za razumijevanje teorije slike i svijeta koji nam se daje kao slika.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Filozofija



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Goran Sunajko (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Sunajko, Goran
Slika kao fenomen u Husserlovoj i Heideggerovoj fenomenologiji // New Theories, 1 (2019), 1; 122-141 (recenziran, članak, znanstveni)
Sunajko, G. (2019) Slika kao fenomen u Husserlovoj i Heideggerovoj fenomenologiji. New Theories, 1 (1), 122-141.
@article{article, author = {Sunajko, Goran}, year = {2019}, pages = {122-141}, keywords = {fenomen, pojava, predod\v{z}ba, predstava, slika, umjetnost, estetika}, journal = {New Theories}, volume = {1}, number = {1}, issn = {2718-3297}, title = {Slika kao fenomen u Husserlovoj i Heideggerovoj fenomenologiji}, keyword = {fenomen, pojava, predod\v{z}ba, predstava, slika, umjetnost, estetika} }
@article{article, author = {Sunajko, Goran}, year = {2019}, pages = {122-141}, keywords = {phenomenon, phenomenon, image, play, painting, art, aesthetics}, journal = {New Theories}, volume = {1}, number = {1}, issn = {2718-3297}, title = {Image as a Phenomenon in Husserl's and Heidegger's Phelomenology}, keyword = {phenomenon, phenomenon, image, play, painting, art, aesthetics} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font