Pregled bibliografske jedinice broj: 969412
Zabrana konkurencije u trgovačkim društvima i ustanovama s posebnim osvrtom na zabranu konkurencije radnika s poslodavcem
Zabrana konkurencije u trgovačkim društvima i ustanovama s posebnim osvrtom na zabranu konkurencije radnika s poslodavcem // Radno pravo, 11 (2014), 6; 10-21 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 969412 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zabrana konkurencije u trgovačkim društvima i ustanovama s posebnim osvrtom na zabranu konkurencije radnika s poslodavcem
(Prohibition of competition in companies and institutions with special reference to the ban on the competition of workers with the employer)
Autori
Zlatović, Dragan
Izvornik
Radno pravo (1845-1500) 11
(2014), 6;
10-21
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
zabrana konkurencije, radnik, poslodavac, Zakon o radu
(ban on competition, employee, employer, labor law)
Sažetak
U ovom stručnom radu autor daje prikaz zabrane konkurencije u trgovačkim društvima i ustanovama, a posebno obrađuje zabranu natjecanja radnika s poslodavcem iz Zakona o radu. Konkurencija podrazumijeva natjecanje, nadmetanje, utakmicu, te u gospodarskom smislu predstavlja temelj ekonomskog poretka država s tzv. tržišnim gospodarstvom. U odnosima između poslovnih subjekata suština konkurencije je u težnji da svaki tržišni natjecatelj koristeći dozvoljena sredstva ostvari prednost pred drugim natjecateljima, odnosno konkurentima. Međutim, konkurenciju ne moramo promatrati samo na eksternoj razini, nego i na razini unutarnjih odnosa unutar trgovačkih društava ili ustanova. Nadalje, opet možemo ove interne odnose konkurencije promatrati i analizirati na razini zabranjenih konkurentskih poslova članova organa trgovačkog društva ili ravnatelja ustanova u odnosu na samo društvo odnosno ustanovu, kao i na relaciji odnosa radnika prema trgovačkom društvu odnosno ustanovi u kojima su zaposleni temeljem ugovora o radu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo