Pregled bibliografske jedinice broj: 969382
Modeli za dinamičke proračune u prijenosnoj mreži
Modeli za dinamičke proračune u prijenosnoj mreži // 13. Simpozij o vođenju EES-a, 13. Simpozij o vođenju EES-a, HRO CIGRÉ / Filipović-Grčić, Božidar (ur.).
Zagreb: Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2018. str. 1-10 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 969382 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeli za dinamičke proračune u prijenosnoj mreži
(Models for dynamic simulations in transmission network)
Autori
Ivanković, Igor ; Kuzle, Igor ; Avramović, Boris ; Holjevac, Ninoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
13. Simpozij o vođenju EES-a, 13. Simpozij o vođenju EES-a, HRO CIGRÉ
/ Filipović-Grčić, Božidar - Zagreb : Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2018, 1-10
Skup
13. simpozij o sustavu vođenja elektroenergetskog sustava
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 05.11.2018. - 07.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
hrvatski model sa 6 sabirnica, IEEE model s 9 sabirnica, Matlab model, model prijenosnog sustava
(Croatian model 6 buses, IEEE model 9 buses, Matlab model, model for transmission network)
Sažetak
U radu su opisana dva modela prijenosne mreže razvijena u Matlab okruženju. Prvi model je nastao na temelju hrvatske prijenosne mreže 400 kV, a drugi je nastao na osnovi IEEE modela s 9 sabirnica. Modeli sadrži približno isti broj elemenata mreže, dalekovoda i sabirnica visokog napona, 400 odnosno 230 kV. Modeli su izrađeni s glavnim ciljem simulacija dinamičkih pojava u prijenosnoj mreži. Pomoću oba modela mogu se simulirati pojave u milisekundnoj rezoluciji. Modeli su fleksibilni i poslužili su za simulacije klasičnih kratkih spojeva u mreži te za simulacije sistemskih poremećaja, poput kutne i naponske nestabilnost. Dakle modeli su maksimalno prilagođeni za potrebe istraživanja na području relejne zaštite. Na modelima je moguće pripremiti veliki broj simulacijskih scenarija u raznim vremenskim rezolucijama i trajanjima Također se mogu napraviti i analize tokova snaga. Podaci dobiveni iz ovih modela su vrlo dobro strukturirani te se mogu koristiti za analize ponašanja prijenosne mreže. Uz opise oba modela, dani su i podaci o svim elementima prijenosne mreže koji su modelirani.
Izvorni jezik
Hrvatski
Napomena
Referat broj 1-11 ; Rad autora sufinancirali su Hrvatska zaklada za znanost, Hrvatski operator prijenosnog sustava i HEP Proizvodnja kroz projekt WINDLIPS – WIND Energy Integration in Low Inertia Power System, darovnica broj. PAR- 02-2017-03.