Pregled bibliografske jedinice broj: 969355
Mjerenje kvalitete zdravstvene zaštite u Hrvatskoj: "Benefit of a Doubt" pristup
Mjerenje kvalitete zdravstvene zaštite u Hrvatskoj: "Benefit of a Doubt" pristup // Zbornik radova 16. međunarodnog simpozija o kvaliteti "Kvaliteta i konkurentnost" / Drljača, Miroslav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo menadžera kvalitete, 2015. str. 295-307 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 969355 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjerenje kvalitete zdravstvene zaštite u Hrvatskoj: "Benefit of a Doubt" pristup
(Measuring the Quality of Health Care System in Croatia: A Benefit of a Doubt approach)
Autori
Perišić, Ana ; Goleš, Divna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 16. međunarodnog simpozija o kvaliteti "Kvaliteta i konkurentnost"
/ Drljača, Miroslav - Zagreb : Hrvatsko društvo menadžera kvalitete, 2015, 295-307
ISBN
978-953-57036-9-3
Skup
16. međunarodni simpozij o kvaliteti "Kvaliteta i konkurentnost"
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 18.03.2015. - 20.03.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Kvaliteta zdravstvene zaštite, HZZO, rangiranje bolnica, benefit of a doubt.
(The quality of health care system, CIHF, hospital ranking, benefit of a doubt)
Sažetak
Kvaliteta zdravstvene zaštite jedno je od temeljnih ljudskih prava. Unaprjeđenjem i podizanjem razine kvalitete zdravstvenog sustava poboljšava se i kvaliteta života pojedinaca. Pod kvalitetom zdravstvene zaštite podrazumijevaju se sve mjere koje se poduzimaju tokom procesa zdravstvenog postupka u cilju povoljnog ishoda liječenja, a time i sprječavanja događaja koji mogu rezultirati negativnim ishodom liječenja. Pacijent/korisnik usluge je u središtu procesa zdravstvene zaštite koja je stoga obvezna osigurati uvjete koji jamče kvalitetu za njegovo zdravlje i sigurnost. U svrhu praćenja učinkovitosti zdravstvenih postupka i izbjegavanja štetnih neželjenih događaja HZZO rangira hrvatske bolnice prema vrijednostima pet pokazatelja. Metodologija HZZO-a kritizirana je od strane struke zbog korištenja premalog broja pokazatelja i uspoređivanja „neusporedivih“ bolnica posebno iz razloga što postignuti rang utječe na buduće financijske priljeve i ugovaranje bolničkih usluga. U ovome radu predložena je alternativna metodologija za rangiranje bolnica koja se temelji na analizi omeđivanja podataka. Rang svake bolnice izračunat je prema maksimalnoj mogućoj vrijednosti kompozitnog indeksa uz postavljena ograničenja na udjele pokazatelja u vrijednosti indeksa. Ovakav individualan pristup daje svakoj bolnici mogućnost da na njen rang utječe pokazatelj u kojem postiže najbolje rezultate što osigurava najviši mogući rang bolnice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Matematika, Ekonomija