Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 969002

Principi djelovanja službenika i menadžmenta za funkcioniranje javne uprave u Bosni i Hercegovini


Purišević, Fuad; Slipičević; Mersiha; Karaica, Bojana
Principi djelovanja službenika i menadžmenta za funkcioniranje javne uprave u Bosni i Hercegovini // Društvena i tehnička istraživanja, 1 (2017), 1; 62-78 (domaća recenzija, članak, stručni)


CROSBI ID: 969002 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Principi djelovanja službenika i menadžmenta za funkcioniranje javne uprave u Bosni i Hercegovini
(Principles of Action of Civil Servants and Public Administration Management in Bosnia and Herzegovina)

Autori
Purišević, Fuad ; Slipičević ; Mersiha ; Karaica, Bojana

Izvornik
Društvena i tehnička istraživanja (2303-8462) 1 (2017), 1; 62-78

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni

Ključne riječi
službeničko pravo ; službenici ; kriza ; menadžment ; javna uprava
(civil service law ; civil servants ; crisis management ; public administration)

Sažetak
Doktrina službeničkog prava, uz pretpostavke za efikasnije djelovanje državnih službenika, iako sa zakašnjenjem u odnosu na susjedne drţave, postepeno se razvija i u Bosni i Hercegovini. To nam je i bio povod da priđemo pisanju ovog rada sa ambicijom da razmotrimo i aspekte međunarodnih standarda sluţbeničkog prava općenito i u vrijeme krize menadžmenta javne uprave. Javna uprava u BiH, odnosno njenim entitetima i Brčko Distriktu BiH, već je blizu 15 godina u „stalnoj transformaciji“. Zbog navedenog, čini se upitnim da se, prvo, da osvrt na osnovna načela koja su već ''zaţivjela'' u službeničkom pravu BiH čija je reforma započela donošenjem Zakona o državnoj službi u institucijama BiH prije desetak godina, a koje prati i entitetsko zakonodavstvo, uključujući i zakonodavstvo Brčko Distrikta BiH. Drugo, neophodno je izloţiti međunarodne standarde sa ovog područja, a što bi omogućilo i treće, osvrt na usklađenost zakonodavne regulative sluţbeničkog prava u BiH, a potom i osnovna načela djelovanja drţavnih sluţbenika sa meĎunarodnim standardima. Reforma javne uprave, podrazumjeva i reformu menadţmenta javne uprave, što je u BiH rezultat anahrnonosti upravljačke funkcije koja je bazirana na formalnom, a ne stvarnom autoritetu. Redizajniranje organizacije i funkcioniranja menadţmenta javne uprave, što podrazumijeva izlazak iz krize, neophodno je činiti na tkz. novom javnom menadţmentu (eng. Now Public Managment), a što predstavlja upravnu doktrinu i pokret koji naglašava ekonomske vrijednosti u javnoj upravi, podvrgavanje državne uprave i organizacije javnog sektora tržišnim načelima, kao i metode razvoja poduzetničkog ponašanja u javnoj upravi.Dakle, ukupno sluţbeničko pravo i napredni sistem javnog menadžmenta treba da se ogleda u nastojanju da se većina vrijednosti i tehnika privatnog sektora sa tržišnim kriterijima uvede u javni sektor, kako bi postao djelotvorniji i konkretniji, odnosno orijentiran na rezultate rada. Da bi ovakav sistem efikasnije funkcionirao, neophodno je u javni sektor, za menadžere i službenike, postaviti odgovorne i sposobne ljude koji su spremni BiH ''podići na noge'' i omogućiti građanima pristup svakoj informaciji vezanoj za javnu upravu.

Izvorni jezik
Ostalo

Znanstvena područja
Pravo



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Veleučilište Velika Gorica

Poveznice na cjeloviti tekst rada:

www.ceps.edu.ba

Citiraj ovu publikaciju:

Purišević, Fuad; Slipičević; Mersiha; Karaica, Bojana
Principi djelovanja službenika i menadžmenta za funkcioniranje javne uprave u Bosni i Hercegovini // Društvena i tehnička istraživanja, 1 (2017), 1; 62-78 (domaća recenzija, članak, stručni)
Purišević, F., Slipičević, Mersiha & Karaica, B. (2017) Principi djelovanja službenika i menadžmenta za funkcioniranje javne uprave u Bosni i Hercegovini. Društvena i tehnička istraživanja, 1 (1), 62-78.
@article{article, author = {Puri\v{s}evi\'{c}, Fuad and Karaica, Bojana}, year = {2017}, pages = {62-78}, keywords = {slu\v{z}beni\v{c}ko pravo, slu\v{z}benici, kriza, menad\v{z}ment, javna uprava}, journal = {Dru\v{s}tvena i tehni\v{c}ka istra\v{z}ivanja}, volume = {1}, number = {1}, issn = {2303-8462}, title = {Principi djelovanja slu\v{z}benika i menad\v{z}menta za funkcioniranje javne uprave u Bosni i Hercegovini}, keyword = {slu\v{z}beni\v{c}ko pravo, slu\v{z}benici, kriza, menad\v{z}ment, javna uprava} }
@article{article, author = {Puri\v{s}evi\'{c}, Fuad and Karaica, Bojana}, year = {2017}, pages = {62-78}, keywords = {civil service law, civil servants, crisis management, public administration}, journal = {Dru\v{s}tvena i tehni\v{c}ka istra\v{z}ivanja}, volume = {1}, number = {1}, issn = {2303-8462}, title = {Principles of Action of Civil Servants and Public Administration Management in Bosnia and Herzegovina}, keyword = {civil service law, civil servants, crisis management, public administration} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font