Pregled bibliografske jedinice broj: 968779
Povezanost sindroma suhog oka i anksiozne 0sjetljivosti
Povezanost sindroma suhog oka i anksiozne 0sjetljivosti // 23. dani Ramira i Zorana Bujasa / Arambašić, Lidija ; Erceg, Inja ; Kamenov, Željka (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2017. str. 262-262 doi:10.13140/RG.2.2.32275.78886 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 968779 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost sindroma suhog oka i anksiozne 0sjetljivosti
(The relationship between dry eye disease and anxiety sensitivity)
Autori
Toth, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
23. dani Ramira i Zorana Bujasa
/ Arambašić, Lidija ; Erceg, Inja ; Kamenov, Željka - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2017, 262-262
Skup
23. dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.04.2017. - 08.04.2017
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sindrom suhog oka, anksiozna osjetljivost, OSDI, ASI
(dry eye disease ; anxiety sensitivity ; OSDI ; ASI)
Sažetak
Sindrom suhog oka (SSO) rastući je zdravstveni problem. Prevalencija se razlikuje od populacije do populacije te doseže i do 33% (Gayton, 2009). Raširenost problema i poteškoće koje nosi prepoznati su u razvijenim zemljama u kojima se time bave specijalizirane oftalmološke klinike. Većina istraživanja (i ono malo hrvatskih) orijentirana su na fiziološke uzroke bolesti, a tek malobrojna istražuju psihološku komponentu. Međutim ona nije zanemariva te neka istraživanja ukazuju na vezu između SSO-a i anksioznosti (npr. Yilmaz, Gokler i Unsal, 2015). Način na koji se ostvaruje ta povezanost mogao bi se objasniti kroz koncept anksiozne osjetljivosti koja se opisuje kao strah od javljanja anksioznih simptoma i s anksioznošću povezanih tjelesnih senzacija koje nastaju iz uvjerenja da takvi simptomi imaju negativne tjelesne, psihološke i socijalne posljedice na pojedinca (Reiss i McNally, 1985). Ovo istraživanje ispituje postoji li povezanost između anksiozne osjetljivosti i SSO-a uz hipotezu da je takva povezanost pozitivna. Istraživanje je provedeno na prigodnom uzorku. Prikupljene su informacije o socioekonomskom statusu te je primijenjen Indeks anksiozne osjetljivosti (ASI, Reiss i sur., 1986). Suhoća očiju je ispitivana upitnikom simptoma suhog oka (Ocular Surface Disease Inventory, Allergan Inc., 1997) koji se pokazao dobrom alternativom za često upotrebljavane, ali i neugodne objektivne tehnike poput Schirmer testa i Tear Break-up Time testa (npr. Yilmaz, Gokler i Unsal, 2015) ili korisnom u kombinaciji s njima (Alves i sur., 2014). Dodatno su prikupljene informacije o čestini uporabe računala i poteškoćama s vidom i očima. S obzirom na dobivene rezultate razmatra se mogućnost da anksiozna osjetljivost kroz osobnu percepciju i interpretaciju simptoma suhog oka kao nečeg negativnog dovodi do anksioznog stanja i raspoloženja te na taj način djeluje na opću kvalitetu života oboljelih. Predlažu se mogućnosti prevencije i redukcije anksioznosti brigom o zdravlju očiju i kvaliteti vida te edukacijom o mogućim uzrocima bolesti. Međutim potrebna su daljnja istraživanja kako bi se detaljnije utvrdile psihološke okolnosti pojave SSO-a te eventualna kauzalnost u odnosu s anksioznom osjetljivošću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Psihologija