Pregled bibliografske jedinice broj: 968731
Zajednice rakova (Malacostraca) kao bioindikatori zaslanjivanja u Vranskom jezeru i njihova primjena za određivanje ekološki prihvatljivih protoka i razina vode u jezeru
Zajednice rakova (Malacostraca) kao bioindikatori zaslanjivanja u Vranskom jezeru i njihova primjena za određivanje ekološki prihvatljivih protoka i razina vode u jezeru, 2016. (elaborat/studija).
CROSBI ID: 968731 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zajednice rakova (Malacostraca) kao bioindikatori zaslanjivanja u Vranskom jezeru i njihova primjena za određivanje ekološki prihvatljivih protoka i razina vode u jezeru
(Crustacean (Malacostraca) assemblages as bioindicators of salinity changes in the Vransko lake and their use for environmental flow assessment and management of water level in the lake)
Autori
Žganec, Krešimir
Izvornik
Ekološka udruga "Emys", Park prirode Vransko jezero
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, elaborat/studija
Godina
2016
Ključne riječi
litoral, Vransko jezero, Crustacea, bioindikatori, salinitet
(litoral, Vransko lake, Crustacea, bioindicators, salinity)
Sažetak
Vransko jezero je izuzetno dinamičan hidrološki sustav u kojem su dotok slatke vode nadzemnim vodotocima i kroz podzemlje u stalnom međudjelovanju s prodorom morske vode u jezero. U normalnim hidrološkim uvjetima kada postoji zadovoljavajući dotok slatke vode i kad je razina vode u jezeru viša od razine mora, salinitet se kreće u rasponu <1-4‰ (oligohalini uvjeti). Međutim, tijekom sušnih razdoblja dolazi do prodora morske vode i porasta saliniteta u jezeru. Klimatske promjene dovode do povišenja temperature zraka i stoga pojačanog gubitka vode iz jezera uslijed isparavanja, a povećava se i učestalost izrazito sušnih razdoblja dok se istovremeno odvija i postupno povećanje razina mora. U zajednicama dna pritoka i litoralne zone Vranskog jezera, prisutni su viši rakovi iz razreda Malacostraca, a pripadaju nadredu Peracarida (redovi Amphipoda-rakušci, Isopoda-jedanonožni rakovi i Mysida-rašljonošci) i redu Decapoda. Rakovi iz navedenih skupina potencijalno mogu biti dobri indikatori određenih uvjeta saliniteta. Naime, različite vrste iz ovih skupina, koje se mogu očekivati u slivu Vranskog jezera, toleriraju različite uvjete s obzirom na koncentraciju iona u vodi (kloridni ioni-Cl-, natrijevi ioni-Na+, i dr.), tj. električnu provodljivost i salinitet, pa prema tome nastanjuju različite dijelove toka jezera i pritoka. Ovim radom utvrđen je: popis vrsta viših rakova koje pripadaju redovima Amphipoda, Decapoda, Isopoda i Mysida za cijelo područje sliva Vranskog jezera (Parka prirode i pritoka izvan granica Praka), rasprostranjenost svih vrsta viših rakova koje pripadaju navedenim redovima na području sliva Vranskog jezera, sastav zajednica rakova duž gradijenta saliniteta od slatkovodnih izvora te srednjih i donjih dijelova toka glavnih pritoka Glavnog i Lateralnog kanala, do samog jezera, duž južne obale jezera od utoka Glavnog kanala do Jugovira, te duž kanala Prosika, ekologija šire rasprostranjenih pronađenih vrsta rakova s obzirom na mjerene fizikalno-kemijske čimbenike vode (temperatura, koncentracija kisika, zasićenje kisikom, električna vodljivost, salinitet i pH). Na temelju dobivenih rezultata predložene su smjernice i preporuke kako u budućnosti, nakon izgradnje zapornice te prilikom adaptivnog (promjenjivog) upravljanja jezerom, koristiti zajednice dna viših rakova kao bioindikatore uspješnosti sprečavanja zaslanjvanja jezera tijekom sušnih razdoblja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija