Pregled bibliografske jedinice broj: 968381
Autor-flâneur. Figura autora u djelu Antuna Gustava Matoša
Autor-flâneur. Figura autora u djelu Antuna Gustava Matoša // Šesti hrvatski slavistički kongres: Zbornik radova sa znanstvenoga skupa s međunarodnim sudjelovanjem održanoga u Vukovaru i Vinkovcima od 10. do 13. rujna 2014. / Botica, Stipe ; Nikolić, Davor ; Tomašić, Josipa ; Vidović Bolt, Ivana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko filološko društvo, 2016. str. 557-568
CROSBI ID: 968381 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Autor-flâneur. Figura autora u djelu Antuna Gustava Matoša
(Autor-flâneur. The author figure in Antun Gustav Matoš' work.)
Autori
Protrka Štimec, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Šesti hrvatski slavistički kongres: Zbornik radova sa znanstvenoga skupa s međunarodnim sudjelovanjem održanoga u Vukovaru i Vinkovcima od 10. do 13. rujna 2014.
Urednik/ci
Botica, Stipe ; Nikolić, Davor ; Tomašić, Josipa ; Vidović Bolt, Ivana
Izdavač
Hrvatsko filološko društvo
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
557-568
ISBN
978-953-296-098-3
Ključne riječi
A. G. Matoš, hrvatska književnost, esteticizam, biografizam, funkcija autora, flâneur, moderna
(A. G. Matoš, Croatian literature, aestheticism, biographism, author-function, flâneur, modernity)
Sažetak
Recentna je kritika i književna historiografija detektirala niz ambivalencija vidljivih na ideološkoj, stilskoj, žanrovskoj ili kojoj drugoj formalnoj razini Matoševih književnih tekstova. Upućujući na njihovu fragmentarnost i međusobnu disparatnost, pri tome je svoju dijagnozu često postavljala s usko shvaćenih esteticističkih pozicija, tražeći izlaz iz vlastitih aporija u prevladavajućem auto/biografizmu. Nasuprot tome, u članku se upućuje na diskurzivnu funkciju autora koja bi, kao tekstualna instanca oslobođena biografskih zadanosti, kako je razumiju M. Foucault ili R. Barthes, omogućila novi način razumijevanja rascjepa koji regulira tumačenje Matoševa opusa. Kao uobličenje tako shvaćenog autorstva postavlja se figura flâneura koja u ovom slučaju funkcionira u diskurzivnom smislu, kao oznaka književnih postupaka, ideja i praksi koje Matošev rad pozicioniraju u kontekst umjetničkih strujanja i kulture moderne koja preispisuje i neke od neoromantičarskih koncepata poput autorstva i fragmentarnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija