Pregled bibliografske jedinice broj: 968138
Kognitivni čimbenici i osobine ličnosti u objašnjavanju praznovjerja
Kognitivni čimbenici i osobine ličnosti u objašnjavanju praznovjerja // Knjiga sažetaka 26. godišnje konferencije Hrvatskog psihološkog društva
Sveti Martin na Muri: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2018. str. 122-122 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 968138 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kognitivni čimbenici i osobine ličnosti u objašnjavanju
praznovjerja
(Explaining superstition by cognitive and personality
factors)
Autori
Maglić, Marina ; Vranić, Andrea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 26. godišnje konferencije Hrvatskog psihološkog društva
/ - Sveti Martin na Muri : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2018, 122-122
Skup
26. godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Kvaliteta života kroz životni vijek: izazovi i preporuke
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 07.11.2018. - 10.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
praznovjerje, kognitivne sposobnosti, kognitivna refleksivnost, razmišljanje aktivno otvorenog uma, ličnost
(superstition, cognitive abilities, cognitive reflection, active open-minded thinking, personality)
Sažetak
Praznovjerje je zanimljiv fenomen koji perzistira i u suvremenom društvu. No, usprkos određenim istraživačkim nastojanjima, cjelovita slika praznovjerja je nejasna te ostaje veliki prostor za opsežnija istraživanja, osobito u Hrvatskoj. Na tom tragu, cilj ovog istraživanja bila je analiza udjela kognitivnih čimbenika i osobina ličnosti u objašnjavanju praznovjerja. U istraživanju su sudjelovali kandidati koji su prolazili standardan selekcijski postupak kompanije koja se bavi poštanskim i logističkim uslugama (N=365). Kao mjera praznovjerja korištena je Skala praznovjerja od 13 čestica koju su konstuirali Toplakova, West i Stanovich. Kognitivni faktori obuhvaćeni istraživanjem bili su mjere općih i verbalnih sposobnosti, numeričke sposobnosti, kognitivne refleksivnosti (CRT) i stila razmišljanja aktivno otvorenog uma (AOT). Za mjerenje osobina ličnosti korišten je Upitnik šesnaest faktora ličnosti, odnosno opći faktori ekstraverzije, anksioznosti, nesentimentalnosti, neovisnosti i samokontrole. Usto, uzete su i obzir i dvije čestice u vezi s vjerovanjem u nadnaravne duhovne sile ili bića te stavom o štetnosti cijepljenja djece. Korelacijska analiza pokazala je da je praznovjerje u korelaciji sa svim kognitivnim mjerama, izuzev kognitivne refleksivnosti, i to u negativnom smjeru. Kad je riječ o osobinama ličnosti, praznovjerje je bilo u pozitivnoj korelaciji s anksioznošću, dok je korelacija s ekstraverzijom i samokontrolom bila negativna. S praznovjerjem je pozitivno koreliralo i vjerovanje u nadnaravne duhovne sile ili bića te stav da cijepljenje djece ima neželjene posljedice. U konačnici je analizirana relativna prediktivna valjanost navedenih mjera u objašnjavanju praznovjerja. Regresijskim modelom objašnjeno je ukupno 30% varijance (korigirano 27%) praznovjerja. Pritom najveći samostalan doprinos u objašnjavanju rezultata na skali praznovjerja imao je stil razmišljanja aktivno otvorenog uma, koji je ujedno bio i jedini značajan prediktor od kognitivnih faktora. U domeni ličnosti samokontrola je pokazala značajan samostalni doprinos u objašnjavanju praznovjera, a usto su se i vjerovanje u nadnaravne duhovne sile ili bića te stav da cijepljenje djece ima neželjene posljedice također izdvojili kao značajni prediktori. Ovi nalazi djelomice su u skladu s rezultatima dosadašnjih istraživanja, ali prije svega ukazuju na potrebu za daljnjim istraživanjima kako bi se fenomen praznovjerja adekvatno opisao i objasnio.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb