Pregled bibliografske jedinice broj: 967868
Kibernetički napadi i krizno komuniciranje - izvještavanje novinskih portala
Kibernetički napadi i krizno komuniciranje - izvještavanje novinskih portala // MIPRO proceedings 2018 / Skala, Karolj (ur.).
Opatija: Hrvatska udruga za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku - MIPRO, 2018. str. 455-460 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 967868 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kibernetički napadi i krizno komuniciranje - izvještavanje novinskih portala
(Cybernetic attacks and crisis communication - reporting of news portals)
Autori
Kuzelj, Maja ; Dokman, Tomislav ; Katalinić, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
MIPRO proceedings 2018
/ Skala, Karolj - Opatija : Hrvatska udruga za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku - MIPRO, 2018, 455-460
ISBN
978-953-233-096-0
Skup
41st International Convention on Information and Communication Technology, Electronics and Microelectronics (MIPRO 2018)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 21.05.2018. - 25.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kibernetički napad ; krizno komuniciranje ; novinski portali ; izvještavanje ; analiza sadržaja
(cybernetic attack ; crisis communication ; newspaper portals ; reporting ; content analysis)
Sažetak
Otkad su mediji proširili svoj informacijski doseg, tj. od stapanja s online platformom, sve postaje javno dostupno, a najveći publicitet odnose afere i krize. Pojava novih društvenih mreža povećava rizik od kibernetičkog kriminala, lako se dolazi do podataka i kreira kibernetički napad. Treba spomenuti i krađu identiteta, dječju pornografiju, trgovinu drogom i druge nelegalne trgovine na mreži. Informacijska je tehnologija omogućila mrežno ratovanje, a samim time i kibernetički terorizam. Medijsko izvještavanje oblikuje društvenu misao, odnosno javno mnijenje i stvara određene stereotipe. Nepotpuno i neprofesionalno prenošenje vijesti dovodi u pitanje kvalitetu informiranja javnosti. Zato je cilj istraživanja bio utvrditi na koji način hrvatski mediji izvještavaju o kibernetičkim napadima. Analiza sadržaja članaka na trima najčitanijim hrvatskim novinskim portalima jutarnji.hr, vecernji.hr i 24sata.hr od 1. svibnja do 31. listopada 2017. godine pokazala je da se o opasnostima unutar kibernetičkog prostora premalo piše. Nisu zadovoljeni glavni kriteriji vijesti. Rijetko se navodi koje su informacije obuhvaćene kibernetičkim napadom. Također, nedovoljno se piše o preventivnim mjerama zaštite. Što se tiče razdoblja kriznog komuniciranja, članci se najčešće odnose na razdoblje poslije same krize. Ustanovljeno je da informacijskim prazninama mediji daju nedovoljno prostora veponizaciji kibernetičkog prostora i obavještavanju javnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Sigurnosne i obrambene znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti