Pregled bibliografske jedinice broj: 967707
Optimizacija gnojidbe dušikom u funkciji zaštite okoliša
Optimizacija gnojidbe dušikom u funkciji zaštite okoliša // Proceedings & abstracts 11th international scientific/professional conference Agriculture in Nature and Environment protection / prof. dr. sc. Danijel Jug, doc. dr. sc. Bojana brozović (ur.).
Osijek: Glas Slavonije, 2018. str. 48-48 (plenarno, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 967707 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimizacija gnojidbe dušikom u funkciji zaštite okoliša
(Nitrogen fertilization optimization for environmental protection)
Autori
Jug, Irena ; Đurđević, Boris ; Vukadinović, Vesna ; Jug, Danijel ; Brozović, Bojana ; Stipešević, Bojan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Proceedings & abstracts 11th international scientific/professional conference Agriculture in Nature and Environment protection
/ Prof. dr. sc. Danijel Jug, doc. dr. sc. Bojana brozović - Osijek : Glas Slavonije, 2018, 48-48
Skup
11. međunarodni znanstveno-stručni skup "Poljoprivreda u zaštiti prirode i okoliša"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 28.05.2018. - 30.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
optimizacija gnojidbe ; gnojidba dušikom ; ratarski usjevi ; urod
(fertilizer optimization ; nitrogen fertilization ; cereal crops ; yield)
Sažetak
Optimizacija gnojidbe predstavlja jedan od temeljnih uvjeta održivosti biljne proizvodnje. Određivanje količine gnojiva, vremena i dinamike njegove primjene u ratarskoj biljnoj proizvodnji još uvijek se nerijetko obavlja empirijski. Ovakav pristup ima višestruko negativne implikacije na okoliš, odnosno tlo, vodu i zrak. Najprimjenjivanije, a ujedno i gnojivo s najjačim onečišćujućim efektom po okoliš, je dušično gnojivo, snažnog je "prinosotvornog učinka" i nezamjenjivo u ostvarivanju visokih prinosa. U primjeni mineralnih komponenti gnojiva pa tako i dušika treba biti iznimno pažljiv, budući da je njegova dinamika i kruženje u prirodi vrlo složena. Primjena dušika u prekomjernim količinama uzrokuje njegov gubitak, posebice u uvjetima prekomjerne vlažnosti i descedentnog kretanja vode što rezultira njegovim premještanjem u vodotokove. Istraživanja koja su za cilj imala utvrditi optimalnu razinu primijenjenog dušika, a u skladu s dušičnom direktivom, provedena su za tri najzastupljenija usjeva istočne Slavonije kukuruz, ozimu pšenicu i soju. Gnojidbeni kalibracijski pokusi postavljeni su na dva lokaliteta: Ćelije u Vukovarsko-srijemskoj županiji i Šljivoševci u Osječko-baranjskoj županiji. Istraživani su slijedeći pokazatelji: razina podzemne vode, koncentracija N-NO3- i N- NH4+ u podzemnoj vodi i tlu, koncentracija N, P i K u nadzemnoj biljnoj masi po fenofazama porasta, u žetvenim ostatcima i u zrnu, potencijal mineralizacije i visina uroda. Bilanca dušika u tlu je često negativna, no pravilnim gospodarenjem gubici se mogu svesti na najmanju mjeru. Ovakav pristup omogućava praćenje dinamike raspoloživosti hraniva u tlu i usvajanja od strane biljaka te primjenu dušika u skladu s biološkim, ekonomskim i ekološkim uvjetima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Irena Jug
(autor)
Bojan Stipešević
(autor)
Boris Đurđević
(autor)
Vesna Vukadinović
(autor)
Bojana Brozović
(autor)
Danijel Jug
(autor)