Pregled bibliografske jedinice broj: 967621
Usporedna analiza sustava javnih bicikala gradova Šibenika i Zadra
Usporedna analiza sustava javnih bicikala gradova Šibenika i Zadra // Zbornik radova Veleučilišta u Šibeniku / Cavrić, B. ; Rimac, T. ; Zlatović, D. (ur.).
Šibenik: Veleučilište u Šibeniku, 2017. str. 520-531 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 967621 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedna analiza sustava javnih bicikala gradova
Šibenika i Zadra
(Comparative analysis of the public bicycle system
in the cities of Šibenik and Zadar)
Autori
Maretić, Branimir ; Poljičak, Ana-Mari ; Plenča, Kristijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Veleučilišta u Šibeniku
/ Cavrić, B. ; Rimac, T. ; Zlatović, D. - Šibenik : Veleučilište u Šibeniku, 2017, 520-531
Skup
3. međunarodna znanstveno-stručna konferencija „Izazovi današnjice: održivi obalni i pomorski turizam“
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 12.10.2017. - 14.10.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sustav javnih bicikala ; NextBike ; Šibenik ; Zadar
(public bicycle system ; NextBike ; Šibenik ; Zadar)
Sažetak
Jedan od oblika održive mobilnosti su sustavi javnih bicikala. Kako je bicikl postajao sve atraktivniji i zanimljiviji krajnjim korisnicima javila se potreba za razvojem javne biciklističke usluge. Javna biciklistička usluga razvijala se kroz nekoliko generacija i za očekivati je da će se i dalje razvijati. Danas postaje sve popularniji oblik javnog prijevoza, u gradovima svijeta, koji omogućava iznajmljivanje bicikala korisnicima u užem području grada. Jedan od vodećih operatora u sustavu javnih bicikala u svijetu je NextBike, osnovan u Njemačkoj 2004. godine, koji je 2013. godine došao i u Republiku Hrvatsku u kojoj ima 20.000 korisnika. Prednosti ovog sustava prepoznali su neki gradovi u Republici Hrvatskoj kao što su grad Šibenik i Zadar čiji stanovnici i turisti sve više koriste ovaj oblik prijevoza. U radu je prikazan i analiziran sustav javnih bicikala na području grada Šibenika i grada Zadra kako bi se dobio uvid u količinu korištenja sustava javnih bicikala kao jednog od oblika održive mobilnosti. Istraživanje je pokazalo da je značajan udio turista u ukupnom broju korisnika ove usluge, da je prosječno vrijeme najma bicikla oko 30 minuta te da su stanovnici grada Šibenika te da su stanovnici grada Šibenika baš kao i Zadrani prepoznali koristi javne biciklističke usluge bez obzira na nepovoljniju konfiguraciju terena i prometnu infrastrukturu u Šibeniku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport