Pregled bibliografske jedinice broj: 967085
Sustav sigurnosti kao čimbenik zaštite putnika, osoblja i imovine u zračnim lukama
Sustav sigurnosti kao čimbenik zaštite putnika, osoblja i imovine u zračnim lukama // Zbornik radova, 8. Međunarodna znanstveno-stručna konferencija, Dani kriznog upravljanja / Nađ, Ivan (ur.).
Velika Gorica: Veleučilište Velika Gorica, 2015. str. 415-424 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 967085 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sustav sigurnosti kao čimbenik zaštite putnika, osoblja i imovine u zračnim lukama
(Airport Security System as factor for the Security of Passengers, Staff and Property)
Autori
Nađ, Ivan ; Gučić, Darinko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova, 8. Međunarodna znanstveno-stručna konferencija, Dani kriznog upravljanja
/ Nađ, Ivan - Velika Gorica : Veleučilište Velika Gorica, 2015, 415-424
ISBN
978-953-7716-66-0
Skup
8. Međunarodna znanstveno-stručna konferencija, Dani kriznog upravljanja
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.05.2015. - 15.05.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
zračna luka, sustav sigurnosti, privatna zaštita, infrastruktura, sigurnosne procedure
(airport, security system, private protection, infrastructure, security proceduresSustav)
Sažetak
Za zaštitu putnika, osoblja i imovine u zračnim lukama ključnu ulogu ima sustav sigurnosti. Sigurnost i zaštita jedan su od uvjeta za postojanje i kontinuirani tijek zračnog prometa i to je jedan od razloga da vlast na državnoj i međunarodnoj razini traži model poboljšanja rješavanja sigurnosti, posebice nakon terorističkih napada 2001. godine na SAD-e. Danas, sustavi sigurnosti kontinuirano prolaze kroz razne preobrazbe kojima se mjere zaštite poboljšavaju i standardiziraju. U tim sustavima zaštite važnu ulogu ima nacionalno i međunarodno zakonodavstvo koje nalaže standarde i kontrolira primjenu propisanih sustava. Zračne luke po svojoj su prirodi među najvećim javnim infrastrukturnim objektima. One imaju značajnu ulogu prilikom oblikovanja ekonomskog, političkog i društvenog života zajednice, te su zadnjih godina vrlo česta meta raznih ugroza. Neophodno je kod planiranja zaštite zračnih luka, da infrastruktura podržava sigurnosne, funkcionalne i korisničke uvjete. To je ujedno i jedan od razloga za odgovorno pozitivno vođenje takvih objekata, obavezno primjenjivanje propisanih mjera za otklanjanje ugroza koje prijete takvim objektima, a koje će mjere doprinositi održavanju pozitivnih odnosa s korisnicima usluga takvih objekata, ali i lokalnoj ekonomiji, lokalnoj zajednici, te cijelom njenom okruženju. Jamac sigurnosti u zračnim lukama su i različiti subjekti, a značajnu ulogu osim javne sigurnosti ima i privatna zaštita. Normativna osnova za djelovanje privatne zaštite na zračnim lukama postoji, ali po mišljenu mnogih ona nije na potrebnoj razini i zaslužuje znanstvenu podršku. Stoga je potrebno na vrijeme prepoznati nove prijetnje na objekte, sustave i mreža zračnih luka sa ciljem smanjivanja ranjivosti tih sustava. Cilj je ovog rada analiza i prikaz privatne zaštite u zaštiti putnika, osoblja i imovine na zračnim lukama od mogućih ugroza, s osvrtom na njihovu praktičnu vrijednost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sigurnosne i obrambene znanosti