Pregled bibliografske jedinice broj: 966842
Status i funkcije književnosti u Primorcu, listu za politiku, narodno gospodarstvo i pomorstvo
Status i funkcije književnosti u Primorcu, listu za politiku, narodno gospodarstvo i pomorstvo // Zbornik Kraljevice / Toić, Radmila (ur.).
Kraljevica: Udruga u kulturi "Stol" Kraljevica, 2012. str. 150-169 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 966842 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Status i funkcije književnosti u Primorcu, listu za politiku, narodno gospodarstvo i pomorstvo
(Status and functions of literature in primorac, list za politiku, narodno gospodarstvo i pomorstvo)
Autori
Coha, Suzana ; Đukić, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik Kraljevice
/ Toić, Radmila - Kraljevica : Udruga u kulturi "Stol" Kraljevica, 2012, 150-169
Skup
List Primorac i Primorska tiskara
Mjesto i datum
Kraljevica, Hrvatska, 05.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Primorac, književni listovi, književnost, politika
(Primorac, literary magazines, literature, pollitics)
Sažetak
U radu se prikazuju odabrani (meta)književni prilozi objavljivani u kraljevičkome listu Primorac (1873-78), od evidentiranja i analiziranja njihova tretmana, statusa i karaktera do interpretiranja njihove svrhe, koja je bila, kako se pokazalo, podređena buđenju i(li) jačanju nacionalne svijesti, kako u Primorju, na koje je list bio primarno orijentiran, tako i u čitavoj Trojednici, koju je pretpostavljao kao svoju (nacionalnu) produkcijsku i recepcijsku sferu. Ustvrđujući kako Primorac pripada onome tipu tiska u kojemu je kultura u užem smislu riječi snažno povezana s politikom i gospodarstvom, posebno se ispituje odnos toga glasila prema centrima onodobne hrvatske književnosti – Zagrebu, časopisu Vienac i njegovu uredniku Augustu Šenoi – kao i prema politici kakvu je provodila Narodna stranka na čelu s Ivanom Mažuranićem. Naposljetku se, na tragu tvrdnje Rolanda Barthesa po kojoj "izdavanje časopisa, pa makar i književnog, nije književni čin, već je to u potpunosti društveni čin", zaključuje kako niti izdavanje političko-gospodarskoga glasila za kakvo se primarno deklarirao Primorac, barem u slučajevima kada je ono zaokupljeno nacionalnom identifikacijom, kao što je taj kraljevički (i hrvatski!) list u prvome redu bio, nije samo politička i gospodarska već nužno, makar djelomice, mora biti i jest i književna praksa.
Izvorni jezik
Hrvatski