Pregled bibliografske jedinice broj: 966636
Usporedba ultrazvučne ekstrakcije i hidrodestilacije za izolaciju hlapljivih spojeva meda ružmarina (Rosmarinus officinalis)
Usporedba ultrazvučne ekstrakcije i hidrodestilacije za izolaciju hlapljivih spojeva meda ružmarina (Rosmarinus officinalis) // VII. susret mladih kemijskih inženjera / Aleksandra Sander, Jasna Prlić Kardum (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2008. str. 75-75 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 966636 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba ultrazvučne ekstrakcije i hidrodestilacije za izolaciju hlapljivih spojeva meda ružmarina (Rosmarinus officinalis)
(Comparison of ultrasonic solvent extraction and hydrodistillation for the isolation of volatile compounds from rosemary honey (Rosmarinus officinalis))
Autori
Marijanović, Zvonimir ; Jerković, Igor ; Jelić, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
ISBN
978-953-6470-37-2
Skup
VII. susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.02.2008. - 22.02.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
med ; ultrazvučna ekstrakcija ; hidrodestilacija
(honey ; ultrasonic extraction ; hydrodistillation)
Sažetak
Monoflorni med ružmarina (Rosmarinus officinalis) ima snažno antiseptičko djelovanje, a povoljno djeluje kod bolesti krvnih žila, poboljšava funkciju jetre i dr. Monoflornost uzoraka meda ružmarina je dokazana peludnom analizom (min. 30% peludnih zrnaca). U novije vrijeme za dokazivanje botaničkog porijekla meda sve se više koristi i analiza hlapljivih spojeva. U ovom radu za izolaciju hlapljivih spojeva korištene su dvije metode: hidrodestilacija i ultrazvučna ekstrakcija sa smjesom pentan : dietil-eter (1:2 v/v). Ovisno o primijenjenoj metodi izolacije primijećene su značajne kvalitativne i kvantitativne razlike u sastavu izoliranih spojeva (analiza je provedena spregnutom tehnikom plinska kromatografija-spektrometrija masa (GC-MS)). / Glavni hlapljivi spojevi meda ružmarina izolirani hidrodestilacijom su bili fenilacetaldehid (poznati produkt Strecker-ove degradacije fenilalanina) i hotrienol. Identificirani su i manji postoci linearnih alifatskih kiselina (dekanska, dodekanska, nonanska, octena i oktanska kiselina), cis- i trans-linalool oksid, fenilpropanski derivati i dr. / Ultrazvučni ekstrakti meda ružmarina sadržavali su 5-hidroksimetil-2-furankarboksaldehid i benzojevu kiselinu kao glavne komponente. S obzirom na visoki udio benzojeve kiseline ona se može smatrati potencijalnim biomarkerom (ali ne i specifičnim) za med ružmarina. / U uvjetima hidrodestilacije nastaje mnogo termičkih artefakata koji nisu prisutni u izvornom uzorku, a nastali su djelovanjem topline na ugljikohidrate i aminokiseline. Ultrazvučna ekstrakcija s organskim otapalom se izvodi bez dovođenja topline, daje reprezentativan profil hlapljivih spojeva i vrlo je korisna za izolaciju benzojeve, vanilinske i feniloctene kiseline koje se hidrodestilacijom ne mogu kvantitativno odrediti (teže hlapljivi i vodotopljivi spojevi).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Prehrambena tehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split,
Veleučilište "Marko Marulić", Knin