Pregled bibliografske jedinice broj: 966464
Prehrambene i životne navike sedmogodišnje djece s područja grada Osijeka
Prehrambene i životne navike sedmogodišnje djece s područja grada Osijeka, 2018., diplomski rad, diplomski, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Osijek
CROSBI ID: 966464 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prehrambene i životne navike sedmogodišnje djece s područja grada Osijeka
(Dietary and lifestyle habits of seven year old children from the area of the city of Osijek)
Autori
Huzjak, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek
Mjesto
Osijek
Datum
08.11
Godina
2018
Stranica
40
Mentor
Banjari, Ines
Ključne riječi
djeca školske dobi ; prehrana ; životne navike ; stanje uhranjenosti ; IOTF kriterij ; roditelji
(school-aged children ; diet ; lifestyle habits ; state of nourishment ; IOTF criteria ; parents)
Sažetak
Cilj istraživanja bio je analizirati prehrambene i životne navike djece s područja grada Osijeka s obzirom na socioekonomski status roditelja i rizike za pretilost u djece. Među djecom starosti 7 godina utvrđeno je kako u prosjeku imaju 4, 97 ± 1, 98 zajedničkih obiteljskih objeda tjedno. Dnevna konzumacija povrća je 1, 92 ± 1, 02 porcija i 1, 88 ± 1, 06 porcija voća, što je ispod preporučenog unosa. Ipak, djeca koja jedu više voća jedu i više povrća (r=0, 392) i imaju veći broj zajedničkih obiteljskih objeda (r=0, 191). Prosječno vrijeme koje djeca svakodnevno provedu ispred TV-a iznosi 2, 02 ± 0, 95 h a ispred računala 0, 90 ± 0, 74 h. Dječaci provode značajno više vremena ispred računala u usporedbi s djevojčicama (p=0, 008). Najviše vremena ispred ekrana provode pretila i djeca s povećanom tjelesnom masom. Djeca su u prosjeku aktivna 5, 62 ± 1, 55 dana u tjednu (minimalno 1 h dnevno), bez razlika po spolu, a statistički značajno najmanje aktivna su pretila i djeca s povećanom tjelesnom masom. Potvrđena je negativna povezanost između vremena provedenog ispred TV- a i fizičke aktivnosti djece (r=-0, 139). U prosjeku, djeca spavaju 9, 28 ± 0, 95 h/dan i zadovoljavaju minimalno preporučeni broj sati sna, a prvorođena djeca imaju nadulji san (p=0, 018). Djeca koja u školu idu pješice imaju značajno niži dijastolički krvni tlak (p=0, 004) i više su fizički aktivna (p<0, 001) u usporedbi s djecom koja u školu idu prijevozom. Također, djeca nezaposlenih majki provode više vremena ispred TV-a (p=0, 019), ali imaju više zajedničkih objeda u tjednu (p=0, 005) kao i više porcija povrća dnevno (p=0, 019) u odnosu na djecu zaposlenih majki. Rezultati potvrđuju literaturne navode o rizicima i rizičnom ponašanju povezanim s pretilošću djece te ukazuju na ulogu roditelja na formiranje prehrambenih i životnih navika svoje djece.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Nutricionizam
Napomena
Rezultati ovog istraživanja su dio bilateralnog znanstveno-istraživačkog projekta između Hrvatske i Crne Gore za 2015-2016 pod naslovom: „Komparativna studija o utjecaju siromaštva na pothranjenost i pretilost, te prehrambene i životne navike školske djece gradova Podgorice i Osijeka“.