Pregled bibliografske jedinice broj: 965503
Nove tehnologije prikupljanja podataka u geodeziji i geoinformatici
Nove tehnologije prikupljanja podataka u geodeziji i geoinformatici // Zbornik Sažetaka II. Dani strukovnih nastavnika / Anđelić, V ; Zeko, D (ur.).
Zagreb: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (ASOO), 2018. str. 59-59 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 965503 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nove tehnologije prikupljanja podataka u geodeziji i geoinformatici
(New data collection technologies in geodesy and geoinformatics)
Autori
Gašparović, Mateo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik Sažetaka II. Dani strukovnih nastavnika
/ Anđelić, V ; Zeko, D - Zagreb : Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (ASOO), 2018, 59-59
ISBN
978-953-8065-15-6
Skup
2. "Dani strukovnih nastavnika"
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 22.10.2018. - 24.10.2018
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nove tehnologije ; geodezija i geoinformatika ; daljinska istraživanja ; fotogrametrija ; lasersko skeniranje
(new technologies ; geodesy and geoinformatics ; remote research ; photogrammetry ; laser scanning)
Sažetak
Razvoj i minijaturizacija senzora dovela je do razvoja bespilotnih letjelica. Kontinuiranim padom cijena, bespilotne letjelice postale su široko dostupne. Kao "nova" zračna platforma za fotogrametrijsku izmjeru danas se učestalo koristi u mnogobrojnim zadacima u geodeziji i geoinformatici kao npr. za snimanje arheoloških nalazišta, klizišta, kamenoloma kao i mostova te visokih objekata. S obzirom na mogućnosti koje pruža upotreba bespilotnih letjelica, geodezija kao profesija može imati velike koristi u vidu novih poslovnih mogućnosti, širenja područja djelovanja i popularizaciji struke. U sklopu predavanja prikazati će novo razvijena letjelica na Geodetskom fakultetu u sklopu projekta „Geoprostorno praćenje zelene infrastrukture na temelju terestričkih, zračnih i satelitskih snimaka“ financiranog od Hrvatske zaklade za znanost. U sklopu predavanja dati će se kompletan pregled i ostalih novih tehnologija za prikupljanje prostornih podataka u geodeziji i geoinformatici poput laserskog skeniranja, mobilne izmjere i tehnologija poput novih satelitskih sustava u daljinskim istraživanjima. U današnje vrijeme svjedoci smo sve većih vremenskih promjena. Problemi globalnog zatopljenja i podizanja razine mora jedni su od najvećih globalnih problema u području zaštite okoliša. S jedne strane razina urbanizacije u gradovima je sve veća, dok se šumska područja sve više eksploatiraju. Na taj način čovjek dodatno utječe na okoliš te samim time dovodi do pogoršanja kvalitete života. U sklopu predavanja biti će demonstirane mogućnosti praćenja i analize zemljišnog pokrova temeljem široko dostupnih satelitskih snimaka Copernicus i Landsat programa. Program Copernicus je program Europske unije koji je orijentiran prema razvoju i širenju informacijskih servisa, odnosno analizama podataka satelitskih i in-situ opažanja Zemlje. Istovremeno, to je jedan od najvećih integriranih sustava za opažanje Zemlje te je usmjeren prema praćenju okoliša i sigurnosti. S druge strane, Landsat program je najdugovječniji program praćenja zemljine površine. U sklopu predavanja biti će demonstrirane komercijalne satelitske snimke visoke rezolucije poput WorldView-2, RapidEye ili PlanetScope. Sudionici će biti upoznati sa mogućnostima korištenja, obrade i analize široko dostupnih i besplatnih snimaka Copernicus i Landsat programa. Također, sudionicima će biti izložena primjena korištenja satelitskih snimaka za potrebe izrade karte pokrova zemljišta. Isto tako, biti će prikazani primjeri praćenja i analize zemljišnog pokrova temeljem satelitskih snimaka snimljenih kroz duži vremenski period. Ova tema važna je za širu stručnu i znanstvenu zajednicu iz razloga jer su promjene u zemljišnom pokrovu jedan od važnijih čimbenika utjecaja na okoliš i kvalitetu života na određenom području.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-5621 - Geoprostorno praćenje zelene infrastrukture na temelju terestričkih, zračnih i satelitskih snimaka (GEMINI) (Medak, Damir, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Geodetski fakultet, Zagreb
Profili:
Mateo Gašparović
(autor)