Pregled bibliografske jedinice broj: 964306
Neka obilježja roditeljstva u obiteljima u riziku od siromaštva: dječji doplatak je nužan, no je li dovoljan za ublažavanje svih rizika?
Neka obilježja roditeljstva u obiteljima u riziku od siromaštva: dječji doplatak je nužan, no je li dovoljan za ublažavanje svih rizika? // Zbornik sažetaka IX. Konferencije socijalnih radnika s međunarodnim sudjelovanjem „Socijalni rad između politika i prakse“
Zagreb: Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2018. str. 54-54 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 964306 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neka obilježja roditeljstva u obiteljima u
riziku od siromaštva: dječji doplatak je nužan,
no je li dovoljan za ublažavanje svih rizika?
(Characteristics of parenting in families at risk
of poverty: Child benefit is necessary, but is
it enough to mitigate all risks?)
Autori
Ajduković, Marina ; Rajter, Miroslav ; Rezo, Ines
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka IX. Konferencije socijalnih radnika s međunarodnim sudjelovanjem „Socijalni rad između politika i prakse“
/ - Zagreb : Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2018, 54-54
Skup
IX. Konferencija socijalnih radnika s međunarodnim sudjelovanjem „Socijalni rad između politika i prakse“
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 17.10.2018. - 19.10.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ekonomske teškoće ; dječji doplatak ; rizik za nasilne odgojne postupke
(economic hardship ; child benefit ; child abuse potential)
Sažetak
Život u siromaštvu i riziku od siromaštva ostavlja negativne posljedice na različite aspekte života pojedinca i obitelji. Tako npr. ekonomske teškoće povećavaju rizičnost roditelja za nasilne odgojne postupke. Polazeći od toga, dječji doplatak kao mjera suzbijanja siromaštva može biti povezan i sa smanjenom rizičnosti za nasilje nad djecom. Cilj ovog izlaganje je ispitati neka obilježja roditeljstva i obiteljskih odnosa u obiteljima koje primaju i ne primaju dječji doplatak. Podaci su prikupljeni u sklopu većeg istraživačkog projekta „Ekonomske teškoće obitelji, psihosocijalni problemi i obrazovni ishodi adolescenata u vrijeme ekonomske krize“ (financijska potpora HRZZ-a) koji se provedi u 6 županija središnje Hrvatske. U istraživanju je sudjelovalo 762 majke (Mdob = 42.81 ; SDdob = 5.343) čija su djeca polaznici I. razreda srednje škole. Uz sociodemografske podatke, u istraživanju su prikupljeni podaci o subjektivnom doživljaju ekonomskih teškoća obitelji kao što je osjećaj posramljenosti zbog financijske situacije i učinak financijskih teškoća na odnose u obitelji, podaci o izloženosti različitim stresorima i riziku za nasilne odgojne postupke mjeren Inventarom rizičnosti za zlostavljanje (CAPI, Milner, 1986). Majke iz obitelji koje primaju dječji doplatak (N=328) u odnosu na majke koje ne primaju (N=434) su u nepovoljnijem položaju kod svih analiziranih varijabli, pa tako pokazuju i veći rizik za nasilne odgojne postupke. Stupnjevita regresijska analize (SRA) za ovu grupu majki je u prvom koraku pokazala da ukupni mjesečni prihodi i obrazovni status majke imaju negativnu prediktivnost za rizik za nasilne odgojne postupke. Uvođenjem ostalih varijabli u SRA, varijabla ukupni mjesečni prihodi prestala je biti značajan prediktor rizika za nasilje nad djecom, a značajnim se pokazao obrazovni status majki, posramljenost zbog financijske situacije i broj stresnih događaja. Dječji doplatak očito ublažava financijsku situaciju obitelji, ali i dalje ostaje značajno psihološko značenje koje roditelji pridaju materijalnim poteškoćama i životu u riziku od siromaštva. Pod tim vidom će se analizirati kombinacija materijalnih i nematerijalnih oblika pomoći obiteljima u riziku od siromaštva, uključujući specifične oblike socijalne podrške.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Socijalne djelatnosti
Napomena
Domaća konferencija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-8546 - Ekonomske teškoće obitelji, psihosocijalni problemi i obrazovni ishodi adolescenata u vrijeme ekonomske krize (FEHAP) (Ajduković, Marina, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb,
Sveučilište u Zagrebu