Pregled bibliografske jedinice broj: 963751
Društveni online arhiv Topoteka kao model očuvanja i komuniciranja starigradske kulturne baštine
Društveni online arhiv Topoteka kao model očuvanja i komuniciranja starigradske kulturne baštine // Znanstveni skup Starigrad Paklenica : Programska knjižica
Starigrad, Hrvatska, 2018. str. 33-33 (predavanje, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 963751 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Društveni online arhiv Topoteka kao model očuvanja i komuniciranja starigradske kulturne baštine
(Social online archive Topotheque as a model of communication of cultural heritage of Starigrad)
Autori
Tomić, Marijana ; Karlović, Dajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstveni skup Starigrad Paklenica : Programska knjižica
/ - , 2018, 33-33
Skup
Znanstveno-stručni skup Starigrad-Paklenica
Mjesto i datum
Starigrad, Hrvatska, 23.04.2018. - 25.04.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
društveni arhiv, kulturna baština, Starigrad Paklenica
(social archive, cultural heritage, Starigrad Paklenica)
Sažetak
Odjel za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru suradnik je ICARUS i ICARUS-HR udruga, kao i Community as Opportunity – Creative archives' and users' network projekta. U okviru ideja navedenih udruga i projekta, na Odjelu za informacijske znanosti pokrenuo se projekt uvođenja digitalne platforme Topoteka u svrhu digitalizacije, organizacije i objavljivanja povijesnih izvora općine Starigrad (Zadarska županija) te uključivanje javnosti u njihovo prikupljanje, digitalizaciju, označivanje i vrednovanje. U projekt su uključeni studeni Sveučilišta u Zadru, Općina Starigrad, Osnovna škola Starigrad, Turistička zajednica općine Starigrad te zainteresirane kulturno-društvene udruge građana koje djeluju na području Starigrad, župa sv. Jurja Starigrad te zadarske baštinske ustanove. Cilj je projekta okupiti u digitalnom arhivu, uz pomoć platforme Topoteka, čim više baštinskih predmeta svih vrsta, te omogućiti svim imateljima baštinskih predmeta, odnosno institucijama i privatnim imateljima, pohranu digitaliziranih inačica u Topoteci, pomoć pri opisu i prezentaciji te građe, kao i omogućavanje društvenog označivanja svih pohranjenih sadržaja. Važan je dio projekta edukacija učenika iz područja baštine i skrbi o baštini koju provode studenti, te organiziranje tzv. baštinskih dana u svrhu prikupljanja baštinskih predmeta od građana te njihove edukacije u području označivanja sadržaja pohranjenih u Topoteku. U izlaganju će se opisati metode prikupljanja, organizacije i opisa objekata kulturne baštine te pohrane i prezentacije objekata u društvenom arhivu, metode uključivanja zajednice u izradi društvenog arhiva te mogućnosti uporabe Topoteke kao informacijskog okvira za izradu društvenog arhiva. Dodatno, prikazat će se mogućnosti uporabe Topoteke u svrhu edukacije, potpore nastavi u osnovnoj školi te turizma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
122-2691220-3043 - Digitalna knjižnica hrvatske baštine tiskane do 1800.: izvedbene pretpostavke (Velagić, Zoran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Marijana Tomić
(autor)