Pregled bibliografske jedinice broj: 963580
Suvremene spoznaje o utjecaju dijeta i dodataka prehrani na autizam
Suvremene spoznaje o utjecaju dijeta i dodataka prehrani na autizam // Book of Abstracts of the 11th International Scientific and Professional Conference / Jerković, Igor ; Šubarić, Drago ; Jašić, Midhat (ur.).
Split : Osijek : Tuzla, 2018. str. 35-35 (poster, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 963580 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suvremene spoznaje o utjecaju dijeta i dodataka prehrani na autizam
(Contemporary knowledge on how diet and dietary supplements influence autism spectrum disorders)
Autori
Azabagić, Amir ; Jašić, Midhat ; Azabagić, Adna ; Pušić, Fuad ; Šubarić, Drago
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Book of Abstracts of the 11th International Scientific and Professional Conference
/ Jerković, Igor ; Šubarić, Drago ; Jašić, Midhat - Split : Osijek : Tuzla, 2018, 35-35
ISBN
978-953-7005-58-0
Skup
11th International Scientific and Professional Conference „With food to health“ = 11. međunarodni znanstveno-stručni skup Hranom do zdravlja
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 18.10.2018. - 19.10.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
autizam, dijeta, suplementi
(autism spectrum disorders, diet therapy, supplements)
Sažetak
Autizam je česta bolest kojoj se ne zna jasna etiologija, a samim tim se ne može odrediti ni tretman, a kao i kod svake bolesti prehrana i životne navike imaju određeni utjecaj. Cilj rada je bio prikupiti i analizirati znanstvene informacije o utjecaju dijeta i suplemenata na liječenje autizma. Prevalencija autizma iznosi 5-15 ili 20 na 10000 djece u zavisnosti od dijagnostičkih kriterija koji se koriste. Autizam se češće javlja kod dječaka, i to u odnosu 3-4:1. Nije dokumentirana predispozicija za poremečaj na osnovu rase, etničkog ili geogrfskog porijekla i socioekonomskog statusa. Prevalencija autizma kod braće i sestara iznosi 4, 5 %. Autizam je više od 200 puta češći među braćom i sestrama rođenim poslije autističnog djeteta nego u općoj populaciji. Najčešće korišteni suplementi u liječenju autizma su vitamini, minerali i drugi pripravci. Iz grupe vitamina najčešće se koriste: kalciferol, piridoksin i cijanokobalamin. Od minerala se koriste cink, magnezij i kalcij, a od ostalih značajni su omega-3 masne kiseline, karnitin i digestivni enzimi. Koristi se i zdrava dijeta bez kazeina i glutena. Rezultati istraživanja pokazujju da sveobuhvatan dijetoterapijski protokol, koji uključuje određene suplemente i prilagodbu prehrane povoljno utječe na nutritivni status i stoga vjerovatno povećava funkcionalnu sposobnost mozga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Nutricionizam