Pregled bibliografske jedinice broj: 963294
Rezistencija kod muha
Rezistencija kod muha // Zbornik predavanja DDD Trajna edukacija za izvoditelje obvezatnih mjera dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije i osobe u nadzoru - Cjelovito (integrirano) suzbijanje sinantropnih muha, osa i stršljena te leptira od značaja za turistička područja / Korunić, Javorka (ur.).
Zagreb: Principium dizajn d.o.o. Zagreb, 2018. str. 25-28 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 963294 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rezistencija kod muha
(Resistance in flies)
Autori
Rozman, Vlatka ; Korunić, Zlatko ; Liška, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik predavanja DDD Trajna edukacija za izvoditelje obvezatnih mjera dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije i osobe u nadzoru - Cjelovito (integrirano) suzbijanje sinantropnih muha, osa i stršljena te leptira od značaja za turistička područja
/ Korunić, Javorka - Zagreb : Principium dizajn d.o.o. Zagreb, 2018, 25-28
ISBN
978-953-7247-34-8
Skup
Trajna edukacija za izvoditelje obaveznih DDD mjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.10.2018. - 20.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rezistentnost ; muhe
(resistance ; flies)
Sažetak
Općenito, od početka praćenja rezistentnosti na DDT-a 50-ih godina prošlog stoljeća, broj dokumentiranih slučajeva opće rezistentnosti na insekticide u kukaca naglo je porastao, a kućna muha je vrsta koja je pokazala najveću sposobnost razvoja rezistentnosti. Jedan od mogućih razloga je i način njezina suzbijanja. Naime, prema navodima dr. Rogera O. Drummond i njegovim praktičnim iskustvima, najraširenija metoda suzbijanja muha je primjena insekticida na mjesta gdje muhe borave. Kako su se isti insekticidi koristili godinama za suzbijanje muha, brojne populacije su sada rezistentne na mnoge od ovih sredstava. U nekim je slučajevima potvrđena rezistentnost nakon samo nekoliko aplikacija insekticida. Također, u prilog tome je i visoka stopa reprodukcije kod muha te se rezistentnost može čak i brže pojaviti u populacija koje su izložene insekticidima u zatvorenim objektima. Rezistentne populacije muha raširene su po cijelom svijetu i poseban su problem tamo gdje su insekticidi korišteni dugi niz godina. Mehanizmi preživljavanja insekticidnih tretmana kod rezistentnih populacija kućne muhe mogu se očitovati u izbjegavanju mjesta primjene tretmana, spriječavanju apsorpcije insekticida u organizam, odnosno suzbijanju djelovanja insekticida u organizmu tako da nije toksičan po njih. Primjerice, kućna muha je razvila čak pet mehanizama rezistentnosti na DDT koji su pod kontrolom mutiranih gena. Tako rezistentne populacije mogu imati živčani sustav otporan na toksičnost DDT-a, kutikulu slabije propusnu za DDT, mogu izbjegavati kontakt s DDT-om, mogu imati povećane količine lipida kojima se DDT izolira u mastima i odvoji od osjetljivih dijelova organizma te imaju povećanu razinu enzima DDT- dehidroklorinaze koji detoksificira DDT na manje toksične dijelove. Neke su populacije muha rezistentne na gotovo sve insekticide. Na nekim lokalitetima muhe su rezistentne i na nekoliko tipova insekticida. Ohrabrujuće je što selekcija jedinki s genima rezistentnosti na jedan tip insekticida ne ovisi o selekciji na ostale tipove, što može biti korisno u spriječavanju pojave rezistentnosti u praksi. Mudrom primjenom insekticida različitih mehanizama djelovanja iz različitih kemijskih skupina rezistentnost se može spriječiti, odgoditi ili kontrolirati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek