Pregled bibliografske jedinice broj: 963095
Pregled mogućnosti primjene algi za obradu otpadnih voda i proizvodnju biogoriva
Pregled mogućnosti primjene algi za obradu otpadnih voda i proizvodnju biogoriva // The holistic approach to environment / Hršak, Damir ; Bovev, Stjepan (ur.).
Sisak: Udruga za promicanje cjelovitog pristupa okolišu, 2018. str. 1-6 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 963095 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pregled mogućnosti primjene algi za obradu otpadnih voda i proizvodnju biogoriva
(An overview of algae utilization for wastewater treatment and biofuel production)
Autori
Magić, Lana ; Parlov-Vuković, Jelena ; Konjević, Lucija ; Budiša, Andrea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
The holistic approach to environment
/ Hršak, Damir ; Bovev, Stjepan - Sisak : Udruga za promicanje cjelovitog pristupa okolišu, 2018, 1-6
Skup
1. međunarodna konferencija “Cjeloviti pristup okolišu” = 1st International Conference "the Holistic Approach to Environment"
Mjesto i datum
Sisak, Hrvatska, 13.09.2018. - 14.09.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
Alge ; mikroalgem biomasa ; biogorivam otpadne vode
(Algae ; microalgae ; biomass ; biofuels ; wastewaters)
Sažetak
Alge sve više dobivaju na značaju kao izvor biomase koja se može iskoristiti za proizvodnju biogoriva treće generacije. Biomasa je obnovljivi izvor energije te predstavlja alternativufosilnim gorivima. Proizvodnja biomase iz algi zahtjeva prostor, sunčevu svijetlost, vodu, CO2 i hranjive tvari2 . Zbog povoljnog utjecaja na okoliš postoji veliki interes da se postrojenja za uzgoj algi iskoriste za pročišćavanje otpadnih voda iz industrijskih postrojenja kao što su rafinerije nafti i elektrane na ugljen ili povežu s uređajima za pročišćavanje komunalnih otpadnih voda. Mnoge vrste mikroalgi uspješno rastu u otpadnim vodama zahvaljujući sposobnosti korištenja organskog ugljika te anorganskog dušika i fosfora. Alge će iskoristiti hranjive tvari zajedno s CO2 i pomoću procesa fotosinteze proizvesti će biomasu te tako dolazi do procesa ko- generacije. Nastalu biomasu potrebno je izdvojiti iz hranjive podloge. Izdvojena biomasa može se na nekoliko načina prevesti u biogorivo. Ostatci biomase mikroalgi mogu se također koristiti kao stočna hrana, sirovina za anaerobnu razgradnju te kao organsko gnojivo. U odnosu na fosilna goriva, upotrebom biogoriva proizvedenih iz biomase manja je emisija stakleničkih plinova. Količina CO2 prilikom izgaranja u atmosferu smatra se zanemarivom s obzirom na činjenicu da alge tijekom rasta apsorbiraju približno istu količinu CO2.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne biotehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-PKP-2016-06-9081 - Procjena potencijala jadranskih algi za ko-generacijsku proizvodnju biogoriva 3. generacije (A3-PICO-3G) (Blažina, Maria, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
INA-Industrija nafte d.d.,
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb