Pregled bibliografske jedinice broj: 963063
Priprava polimernih sorbensa s otiskom za ekstrakciju azo-bojila iz dieselskog goriva
Priprava polimernih sorbensa s otiskom za ekstrakciju azo-bojila iz dieselskog goriva, 2018., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 963063 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Priprava polimernih sorbensa s otiskom za ekstrakciju azo-bojila iz dieselskog goriva
(Preparation of molecularly imprinted polymers for extraction of azo dyes from diesel fuel)
Autori
Glavač, Antonija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
28.09
Godina
2018
Stranica
196
Mentor
Mutavdžić Pavlović, Dragana
Ključne riječi
„pranje“ goriva, Solvent Yellow 124, Solvent Blue 35, Solvent Red 19, polimeri s otiskom, ekstrakcija čvrstom fazom
(Fuel "laundering", Solvent Yellow 124, Solvent Blue 35, Solvent Red 19, Molecularly Imprinted Polymers, Solid Phase Extraction)
Sažetak
Prijevare vezane uz gorivo predstavljaju veliki problem na svjetskoj razini. Svaka država primjenjuje različitu razinu poreza na gorivo, ovisno o njegovoj upotrebi, a zlouporaba goriva dovodi do milijunskih gubitaka u državnom proračunu. Kako bi se spriječila ilegalna praksa „pranja“ goriva, ona se označavaju prikladnim markerom i bojilom. Najčešće upotrebljavani marker za goriva je Solvent Yellow 124 ; žuta monoazo boja koja u gorivu nije vidljiva golim okom. Za razliku od markera, bojilo se dodaje kako bi dobili vidljivo obojenje goriva. Obojenje dieselskog goriva uzrokuje Solvent Blue 35, a loživog ulja Solvent Red 19. Upravo je dieselsko gorivo ono čija je primjena najviše u zlouporabi. Plavi diesel koristi se isključivo u poljoprivredne svrhe i kao takav nije opterećen porezom. Za razliku od plavog diesela, na diesel koji se koristi za pogon automobila plaća se porez te je on skuplji za 3 kn/L. Za uklanjanja obojenja i markera iz goriva koriste se različite metode nakon čega se ono korisnicima ilegalno prodaje po višoj cijeni. Prisutnost markera i bojila u „pranom“ gorivu je teško odrediti zbog njihove vrlo niske koncentracije. Kako bi se što lakše, točnije i preciznije odredila njihova prisutnost u „pranom“ gorivu pripremljeni su polimeri s otiskom (MIP) bojila, u svrhu povećanja selektivnosti ekstrakcije i kvantifikacije bojila u gorivu. Za karakterizaciju polimera korištene su razne metode poput infracrvene apsorpcijske spektrometrije (IR), pretražne elektronske mikroskopije (SEM), adsorpcijsko-desorpcijske porozimetrije uz primjenu BET modela za analizu površine, metode toplinske analize (DTA/TGA) te analize oslobođenih plinova sa spektrometrijom masa (EGA-MS). Učinkovitost pripremljenih MIP- ova ispitana je ekstrakcijom čvrstom fazom i uspoređena sa učinkovitošću ekstrakcije na komercijalnim kolonama. Postavljen je temelj za daljnju nadogradnju i poboljšanje polimera s otiskom bojila za detekciju njihovih izrazito niskih koncentracija u „pranom“ gorivu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Dragana Mutavdžić Pavlović
(mentor)