Pregled bibliografske jedinice broj: 962742
Liječenje boli u palijativnoj medicini
Liječenje boli u palijativnoj medicini // Knjiga sažetaka. Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem. Bol – 5. vitalni znak. Palijativna skrb u rješavanju patnje. / Vučevac, Vlasta (ur.).
Vukovar: Hrvatsko društvo za palijativnu medicinu HLZ, 2018. str. 9-9 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 962742 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Liječenje boli u palijativnoj medicini
(Pain treatment in paliative medicine)
Autori
Špiček Macan, Jasna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka. Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem. Bol – 5. vitalni znak. Palijativna skrb u rješavanju patnje.
/ Vučevac, Vlasta - Vukovar : Hrvatsko društvo za palijativnu medicinu HLZ, 2018, 9-9
Skup
Simpozij s međunarodnim sudjelovanjem "Bol - 5. vitalni znak. Palijativna skrb u rješavanju patnje"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 18.10.2018. - 20.10.2018
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
palijativna medicina ; farmakološko liječenje boli ; nefarmakološko liječenje boli
(paliative medicine ; pain treatment)
Sažetak
Liječenje boli temeljno je ljudsko pravo i neizostavni dio palijativne skrbi. Danas brojni autori zagovaraju rani početak palijativne skrbi u liječenju malignih bolesti u cilju poboljšanja kvalitete života, raspoloženja i preživljenja. Liječenje boli sastavni je dio i kurativnog liječenja i palijativne skrbi. Prilikom liječenja boli treba imati na umu da je bol multidimenzionalna i sastoji se od fizičke, psihičke, socijalne i duhovne boli. U kontaktu s bolesnikom važno je uzeti detaljnu anamnezu i prepoznati uzroke boli. Procjena intenziteta boli sljedeći je korak u liječenju. Da bi liječenje bilo učinkovito potreban je individualni pristup svakom bolesniku te objektivna procjena svih čimbenika vezanih uz bolni događaj. Razlikujemo farmakološki i nefarmakološki pristup liječenju boli. Farmakološko liječenje boli započinjemo s lijekovima slabijeg djelovanja, a zatim (ovisno o procjeni) postepeno uvodimo lijekove jačeg djelovanja. Za slučaj naglog nastanka jakih bolova u literaturu je 2005. godine uveden pojam "analgetski lift", što znači da se u slučaju jakih bolova može preskočiti druga stepenica i za jake bolove ordinirati jak analgetik. Kombinacija dvaju ili više analgetika koji svoj analgetski učinak ostvaruju različitim mehanizmom djelovanja nazivamo multimodalna analgezija. S takvim pristupom primjenjuje se manja doza svakog pojedinačnog lijeka. Zbog sinergizma, njihovom kombinacijom ostvaruje se jači analgetski učinak, bez istovremenog povećanja učestalosti nuspojava u usporedbi s povećanjem doze samo jednog lijeka. Preporuka je da se svi lijekovi protiv bolova uzimaju u optimalnoj dozi, na sat, oralnim putem. Ako bolesnik ne može uzimati lijekove na usta, neki se lijekovi mogu primijeniti u obliku flastera transdermalno, u obliku čepića rektalno, a u bolničkim uvjetima subkutano, intramuskularno i intravenozno. Cilj liječenja boli je potpuno ukloniti ili ublažiti bol i patnju, poboljšati psihičko i fizičko stanje bolesnika, minimalizirati nastanak nuspojava i negativnog ishoda liječenja te poboljšati kvalitetu života. U slučaju bolnih sindroma potreban je multidisciplinarni pristup kako bi se spriječile komplikacije te kako bi se pacijentu što prije osigurala adekvatna kvaliteta života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Profili:
Jasna Špiček Macan
(autor)