Pregled bibliografske jedinice broj: 962728
Alternativa Sigetu - Kiseg. Jurišićeva pseudopredaja grada.
Alternativa Sigetu - Kiseg. Jurišićeva pseudopredaja grada. // III. Međunarodni kroatistički znanstveni skup / Blažetin, Stjepan (ur.). Pečuh: Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj, 2017. / Blažetin, Stjepan (ur.).
Pečuh: Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj, 2017. str. 357-363 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 962728 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Alternativa Sigetu - Kiseg. Jurišićeva pseudopredaja grada.
(Sziget's alternative - Kőszeg. Pseudo-surrender of Jurisics.)
Autori
Meršić, Žužana ; Njari, Denis
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
III. Međunarodni kroatistički znanstveni skup / Blažetin, Stjepan (ur.). Pečuh: Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj, 2017.
/ Blažetin, Stjepan - Pečuh : Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj, 2017, 357-363
ISBN
978-963-89731-3-9
Skup
XIII. Međunarodni kroatistički znanstveni skup
Mjesto i datum
Pečuh, Mađarska, 21.10.2016. - 22.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
Kiseg, Nikola Jurišić, povijesne paralele, literarizacija povijesti
(Kőszeg, Jurisics Miklós, historical parallels, literature and history)
Sažetak
U radu se na temelju arhivske građe i literature daje prikaz tijeka Bitke za Kiseg koja se odigrala 1532. godine, odnosno 34 godine prije opsade Sigeta, te usporedba s tom bitkom i njezin odjek u hrvatskoj i mađarskoj književnosti. Kiseg je, slično kao i Siget, bio branjen relativno malom posadom sastavljenom velikim dijelom od Mađara i Hrvata koju je napadala brojčano nadmoćna osmanlijska vojska. Branitelje Kisega predvodio je Nikola Jurišić, a sudeći prema izvorima imao je sličan prkosni stav prema osmanlijskoj vojsci kao i Nikola Zrinski u obrani Sigeta. Iako su obje bitke bile vođene na mađarskom tlu, obje su vrlo značajne i za hrvatsku povijest, jednako kao i predvodnici branitelja obaju gradova. Napadači su u obje bitke postavili slične uvjete predaje, a ishod bitke za Kiseg bio je povoljniji za branitelje. Iz današnje vremenske perspektive postavlja se pitanje je li vojno- politički bila mudrija Jurišićeva pragmatična odluka pseudopredaje grada Kisega koja nije imala realnoga učinka, u odnosu na junački otpor Zrinskoga i branitelja Sigeta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Povijest, Kroatologija