Pregled bibliografske jedinice broj: 962593
Utjecaj svojstava pukotina na fazu inicijacije korozije AB konstrukcija
Utjecaj svojstava pukotina na fazu inicijacije korozije AB konstrukcija, 2017., diplomski rad, Građevinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 962593 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj svojstava pukotina na fazu inicijacije korozije AB konstrukcija
(Influence of crack properties on initiation phase of corrosion in RC structures)
Autori
Zarić, Dajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Građevinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.02
Godina
2017
Stranica
93
Mentor
Mandić Ivanković, Ana
Neposredni voditelj
Kušter Marić ; Marija
Ključne riječi
armiranobetonske konstrukcije, pukotine, kloridi, depasivacija, korozija, stupanj korozije, modeliranje, konačni elementi.
(Reinforced concrete structures, cracks, chlorides, depasivation, corrosion, corrosion rate, modelling, finite elements.)
Sažetak
U okviru ovog diplomsko rada pažnja se posvetila armiranobetonskim konstrukcijama koje zauzimaju mjesto najčešće primjenjivih konstrukcija, koje su osim stalnih i promjenjivih opterećenja podvrgnute velikom broju utjecaja iz okoliša koji utječu na njihovu trajnost, a time i stabilnost i sigurnost. U svrhu projektiranja trajnosti takvih konstrukcija potrebno razmatrati njihovo ponašanje uzimajući u obzir odgovarajuće mehanizme degradacije kako vjerojatnost otkazivanja takvih konstrukcija neće prijeći unaprijed definirane vrijednosti uporabnog vijeka, odnosno bazirati se na eksplicitnom načinu projektiranja. U radu je razmatran glavni uzrok propadanja armiranobetonskih konstrukcija, korozija. Naglasak ovog rada daje se na fazu inicijacije korozije kako bi se analizirala utjecaj širine pukotina i dubinu na transportnim procesima u betonu prije depassivation čelične armature. Numerička simulacija statičkog opterećenja te transportnih procesa prije pasivizacije kao primjer mehaničkoga oštećenja armiranobetonskog elementa izloženoga kloridima iz zraka napravljen je koristeći 3D kemo-higro-mehanički model pomoću programa MASA (Macroscopic Space Analysis) koji se temelji na metodi konačnih elementa. Za simulaciju razvoja pukotina uslijed djelovanja vanjskog opterećenja i prodora klorida u beton u ovome radu modelirane su grede opterećene na savijanje u tri odnosno 4 točke te su izložene utjecajima morskog okoliša sa razredima XS1 i XS3. Nakon što su se rezultati numeričkih modela pokazali realnim te dokazali da pukotine u betonskom zaštitnom sloju, sa širinom od cw≥0.20 mm znatno smanjuju vrijeme pasivizacije armature, a samim time i uporabni vijek, usporedili su se sa praktičnim primjerom, realnom konstrukcijom Masleničkog mosta smještenog na Jadranskoj obali u izrazito agresivnom okolišu pod djelovanjem bure i soli te je uslijedio postupak predviđanja preostalog životnog vijeka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb